HİV Testi Nedir? Neden İstenir?

HİV Testi Nedir? Neden İstenir?

HİV Testi Nedir? Neden İstenir?
HİV Testi Nedir? Neden İstenir? hande
Bu içerik 144 kez okundu.
Reklam

HİV Testi Nedir? Neden İstenir?

Kan ya da tipik bir sıvı üzerinden yapılan test hiv testi olarak bilinir. Aynı zamanda idrar ile de yapılabilir. Kanda herhangi bir virüs olup olmadığını tespit etmek amacıyla yapılan bir test türüdür. Kanda HİV virüsü olup olmadığını tespit etmek ve bulaşı önlemek için yapılır.

Sağlıklı bir yaşam açısından ve erken teşhis açısından mutlaka yapılması gereken hiv testi oldukça önemli bir test çeşididir. Cinsel hastalık taşıyıp taşımadığınızı ölçmek amacıyla yapılan HİV testi sayesinde erken teşhis konulur ve tedavi çok kısa sürede ve daha erken zamanda yapılabilir.

HİV Testi Nasıl Uygulanır?

Cinsel hastalık virüsünün varlığını tespit etmek için yapılan bu test kan, idrar ya da uygun bir sıvı örneği alınarak yapılır. Herhangi bir semptom hissedildiğinde ya da bağışıklıkta meydana gelen düşüş fark edildiğinde uygulanır.

HİV Testi Kaç Günde Sonuç Verir?

Alınan sıvı örneğinin incelenmesi ve raporlanması gibi tüm aşamalar ele alındığında bu testin sonuçlanması 20-30 dakikalık bir sürece tekabül eder. Bu test hızlı antikor arama testleri arasında yer aldığından günlerce beklemenize gerek kalmaz. Kısa sürede sonuca ulaşabilirsiniz.

HİV Testini Evlilik Öncesi Yaptırmak Zorunlu Mudur?

Zorunlu değildir ancak yaptırılmasında fayda vardır. Evlilik sonrasında sağlık açısından bir sorun yaşamamak adına öncesinde bu testi yaptırarak virüsü taşımadığınıza dair sonuç almanız her iki taraf için de daha uygun olacaktır.

Cinsel Hastalık Testi Nedir?

Kadınlara da erkeklere de yapılmakta olan cinsel hastalık testi kanda HİV virüsü taşınıp taşınmadığını tespit etmek amacıyla yapılır. Oldukça önemli bir test çeşididir.

Cinsel Hastalık Testi Kimlerden İstenir?

Bağışıklık sisteminde ciddi bir düşüş yaşanan ve cinsel yolla bulaşan semptomları gösteren kişilerden cinsel hastalık testi istenir. Özellikle de evlilikten önce yapılması daha uygundur.

Cinsel Hastalık Testi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

İtinayla yapılmakta olan cinsel hastalık testi öncesinde sigara, alkol ve uyuşturucu madde gibi içeriklerden uzak durulması gerekir. Semptomlar algılandığı andan itibaren cinsel ilişkiye girilmemelidir. Test sonuçlanana kadar cinsel ilişkiden uzak durmak gerekir.

Gıda İntoleransı (Besin Duyarlılığı) Nedir?

Besin duyarlılığı kişilerin herhangi bir gıdanın içinde bulunan enzim ve maddelere karşı gösterdiği reaksiyon olarak bilinir.

Gıda İntoleransının Sık Rastlanan Semptomları Nelerdir?

Besin duyarlılığında en sık rastlanan semptomlar arasında bağırsak düzensizliği yer alır. Sindirim rahat ve kolay bir şekilde gerçekleşemez. Sindirim sistemi tahriş olmaya, mide ve bağırsaklarda ağrı oluşmaya başlar. Gıda intoleransı testi yapılarak bu durum tespit edilir.

Gıda İntoleransı Nedenleri Nelerdir?

Sindirim sisteminin doğru çalışmaması ve gıdaların içinde yer alan maddelerin alerjik reaksiyon uyandırmasıdır.

Gıda İntoleransı Tanısı Nasıl Konulur?

Bünyede meydana gelen kurdeşen, bulantı, göğüs ağrısı ve deride tahriş, ishal ya da kabız, solunum yollarında daralma ve midede meydana gelen spazmlar en yaygın semptomlardır. Bu semptomlar görüldüğü zaman gıda intoleransı testi yapılarak tanı konulur.

Beslenme Nasıl Ayarlanır?

Herhangi bir maddeye alerji tespit edildiği zaman beslenme dengeli ve düzenli bir şekilde ele alınmalıdır. Alerji olunan maddelerden uzak durulmalıdır. Bol bol C vitamini tüketilmeli ve sıvı yoğunluklu beslenmeye özen gösterilmelidir. Enzimleri bol olan ve doktor tarafından tavsiye edilen maddeler tüketilmelidir.

Gıda İntolerans Testi Fiyatları

Vücutta beliren semptomları bir an önce tedavi etmek ve hangi maddeye karşı besin duyarlılığı bulunduğunu ölçmek için yapılan gıda intoleransı testi fiyatları da oldukça idealdir ve en ufak bir semptomda yapılması gerekir.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
Burak Kalfa  Kimdir?
Burak Kalfa Kimdir?