Ameliyatsız Burun Estetiği (Rinoplasti)

Ameliyatsız Burun Estetiği (Rinoplasti)

Ameliyatsız Burun Estetiği (Rinoplasti)
Ameliyatsız Burun Estetiği (Rinoplasti) hande
Bu içerik 163 kez okundu.
Reklam

Ameliyatsız Burun Estetiği (Rinoplasti)

Bazı kişiler de burun estetiği ameliyatı ne kadar zorlu bilinse de zorlu olmayan 15 dakika da ameliyatsız işlemlerde yapılabilir. Enjekte edilebilir rinoplasti veya “15 dakikalık rinoplasti” olarak da bilinen bu cerrahi olmayan prosedür, düşük riskli ve ucuz bir ameliyattır.

Ameliyata parası yetmeyen veya nekahat dönemi geçirenler veya bıçak altına yatmaktan gerçekten korkanlar için böyle bir seçeneğin mevcut olduğunu bilmek rahatlatıcı olabilir.

 Ameliyatsız burun estetiği büyük bir burnun boyutunu küçültemezken, simetri oluşturmak veya düzensiz konturları düzeltmek aslında burnu yüzde daha küçük gösterebilir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

 

Genel yüz ve vücut şekline uyumlu, ideal solunum fonksiyonuna sahip bir burun oluşturmak için yapılan bir ameliyattır. Burnun en önemli işlevi nefes almak yani solunum işlevini yerine getirmektir. Ana amaç, bu işlevselliği mümkün olduğunca korumak ve geliştirmektir. Rinoplasti yani burun estetiği hem görsel hem de sağlıklı olarak uygulanan bir ameliyattır.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

 

Genel olarak rinoplastide kullanılan teknikler iki tipe ayrılır: açık cerrahi veya kapalı cerrahi. Açık ve kapalı ameliyatların duruma göre avantaj ve dezavantajları vardır.

Açık rinoplasti; İki burun deliği arasındaki alt kısımdan küçük bir kesi yapılarak yapılır. Bu bölümün açılması cerraha daha geniş bir görüş alanı sağlar. Genelde kıkırdak ve kemiğe uygulanan işlemler kapalı teknikle aynıdır. Ciddi deformitesi olan veya ikincil cerrahi dediğimiz kozmetik cerrahi öyküsü olan hastalarda açık rinoplasti tercih edilebilir.

Açık rinoplasti tekniğinin en büyük avantajı cerraha geniş görünürlük ve uygulanabilirlik sunmasıdır. Ancak burun ucundaki ödem ve morlukların iyileşme süresi kapalı rinoplastiye göre daha uzundur.

Kapalı Rinoplasti; Kapalı bir burun estetiği kesiler burun deliklerinin içinde bulunur. Kapalı teknikle yapılan ameliyatlarda cerrahi görünürlük daha az olsa da dikiş izinin dışarıdan görülmesi pek olası değildir. Ayrıca iyileşme süresi açık rinoplastiye göre nispeten daha kısadır.

Kimlere Uygulanır?

 

Genel olarak rinoplasti ameliyatları, burnun şekli görünüm açısından beğenilmediğinden yapılır. Buna ihtiyacı olan herkese, tıbbi durumu uygun ise burun estetiği yapılabilir. Eğri burun, kanatlarının uzun olması, burun ucunun düşük olması, büyük veya orantısız burun delikleri gibi şikâyetler nedeniyle rinoplasti yapılabilir.

Burun estetiği ile burnunuzun boyutunu büyütebilir veya küçültebilir, büyük burun deliklerini küçültebilir, burnunuzun ucunun şeklini değiştirebilir, alın ve dudaklarınızla burnunuzun açısını düzeltebilirsiniz.

Bu işlem sırasında solunum problemlerine neden olan kıkırdak ve kemik eğriliği de düzeltilebilir. Ayrıca kaza ve çeşitli darbeler gibi yaralanmalara bağlı olarak gelişen şekil bozukluklarını düzeltmek için de burun estetiği yapılmaktadır. Veya bu yaralanmalar sonucunda rinoplasti gerekli olabilir.

 

Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

 

 Rinoplasti hem görsel hem de sağlıklı olarak uygulanan bir ameliyattır. Genel olarak rinoplasti ameliyatları, burnun şekli görünüm açısından beğenilmediğinden yapılır. Ayrıca travmaya bağlı olarak gelişen şekil bozukluklarının düzeltilmesi için de burun estetiği yapılmaktadır. Eğri burun, kanatların uzun olması, burun ucunun düşük olması, büyük veya orantısız burun delikleri gibi şikâyetler nedeniyle rinoplasti yapılabilir.

Burun Estetiği Öncesi Bilinmesi Gerekenler

 

Rinoplastide çok hassas işlemler yapıldığından kanama mümkün olduğunca az olmalıdır. Rinoplastinin en önemli kısmı kansız bir ortam yaratmaktır. Bu ortam plastik cerrahi sırasında özel ilaçlar kullanılarak oluşturulur. Ancak ameliyat öncesi hastanın bilmesi gereken bazı durumlar vardır.

 

 • Ameliyattan önce hasta, burun estetiği fiyatları konusunda bilgi almalıdır.
 • Ameliyattan önce estetik ameliyatı yapacak doktor ve anestezi uzmanına, kullandığınız ilaçlar ve genel sağlığınızla ilgili tüm detayları bildirmelisiniz.
 • Tırnaklarda takı ve aksesuarları çıkarmalı, makyaj temizleyiciyi ve ojeyi temizlemelisiniz.
 • Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçları doktor kontrolünden en az 1 hafta önce bırakabilirsiniz.
 • Grip, nezle, nezle gibi hastalıklarınız varsa mutlaka doktorunuza söyleyiniz.
 • Yeşil çay gibi bitki çayları kanamayı artırabileceğinden ameliyat öncesi kanamaya neden olabilecek yiyecek ve içeceklerden kaçının.
 • Bir kadının adet dönemi ameliyat için tıbbi bir engel olmasa da bazen ameliyat uygun değildir, çünkü takip eden ödemi artırabilir.
 • Sigara içmek iyileşme sürecini engelleyebileceğinden hastalar sigarayı haftalar öncesinden bırakması gerekir.

Burun Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Burun estetiği ameliyatı sonrası en önemli konulardan biri; Yaralanmalara dikkat etmek, eğilmek, ayakkabı bağcığı bağlamak gibi kafadaki tansiyonu artırabilecek durum ve faaliyetlerden kaçınılmalıdır.

 

 • Yatarken burnunuzu yaralanmalardan korumak ve işlem sonrası şişliği azaltmak için başınızı bir yastıkla mümkün olduğunca yükseğe koymalısınız.
 • Kan sulandırıcı ve gıdalardan kaçınılmalıdır.
 • Burun estetiğinden sonra bir süre spor yapmamalısınız. 10 gün normal aktivitelerden, 3 hafta ağır sporlardan kaçınılmalıdır.
 • Ameliyat sonrasında alçı veya burun koruyucunuzun ıslanmamasına dikkat edilmelidir.
 • Yaralanmadan kaçınılmalıdır.

Burun Estetiği Fiyatları

 

Burun estetiği fiyatları ve ameliyatsız burun estetiği fiyatları hastaların sıkça sorduğu sorulardan biridir. Bu ücretler ameliyatın yapıldığı hastaneye ve ameliyatı yapan doktora göre değişmektedir. Burun estetiği fiyatları ameliyatın yapılış şekline, hastanın burnunun nasıl şekil alacağına kadar değişiklik göstermektedir.

https://www.mehmetemredinc.com/burun-estetigi/ hakkında bilgi için hemen tıklayın.

 

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
Burak Kalfa Kimdir?
Burak Kalfa Kimdir?