HSG Filmi Nedir?

HSG Filmi Nedir?

HSG Filmi Nedir?
HSG Filmi Nedir? hande
Bu içerik 127 kez okundu.
Reklam

HSG Filmi Nedir?

Hsg filmi yani Histerosalpingografi kadınlarda rahim içine sıvı verilerek rahim ve tüplerin görüntü alınmasına yarayan röntgen filmidir. Kısırlık tedavisi gören hastalarda tüplerin açık ya da kapalı olup olmadığını anlamak için çekilir.

Tüplerde genişleme, darlık ve tıkanıklık gibi hastalıklarda. Kalıtsal sorunlarda rahmin şekli ve boşluğu gibi, kürtaj ve düşüklerde yapışıklığa neden olan durumu teşhis etmek için tıbbın en üstün teknolojilerinden olan hsg filmi ağrısız ve acısız bir şekilde çekilen bir yöntemdir. 

HSG Filmi Nasıl Çekilir?

Hasta sırt üstü yatar vaziyette iken rahim ağzına spekulumu yerleştirilir. Balonlu kateter takılır ve rahme sıvı şekilde ilaç verilerek röntgen filmi çekilir. İlaçlı sıvı tüplere geldiğinde biraz acı verebilir. Tüpler açıksa sıvı karın boşluğunda yayılmaktadır. Hsg filmi İşlemi sonrasında hafif kanama normaldir.

HSG Filmi Neden İstenir?

Hsg filmi rahimde oluşabilecek tüm sorunlar için kısırlık, düşük, tüplerin kapalı olması, gebe kalma olasılığı olmadığı için bu yöntemle tüpler açılıp gebe kalma olasılığı yükseltilir.

HSG Filmi Kullanım Alanları

Hsg filmi rahim içinde oluşan bütün sorunlar için kısırlık, düşük, tüplerin kapalı olması gibi durumlarda kullanılmaktadır.

Emarın açılımı Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) dir, vücutta ayrıntılı görüntüler almaya yarayan çok güçlü mıknatıslardır. Dalgalarla bilgisayara aktarılmaktadır. Hastalıkları teşhis etmek ya da tedavisi süren hastayı takip etmek için kullanılır.

Röntgen ve tomografinin aksine emar sağlığa zararlı iyonlaştırıcı radyasyon kesinlikle kullanmaz. Emar çekilen alanın boyutuna ve çekilen görüntü sayısına bağlı olarak 15 ila 90 dakika süren ağrısız bir işlemdir.

Açık Emar Nedir?

Üstün teknoloji ile üretilen açık emar cihazı genellikle Kapalı alan fobisi olanlar ya da standart cihazları sığamayan hastalar için yanlarında refakatçı ile rahatlıkla girebildikleri emar cihazıdır. Kesinlikle zararsızdır. Hamileler içinde kullanılan üstün teknolojidir.

Açık emar cihazının üç tarafı açıktır, gürültüsüzdür ve ferahtır. Kapalı alan fobisi olan, kilolu olan, nefes darlığı çeken, bazı çocuk hastalarda ya da başına yüksekte veya alçakta tutamayan hastalar için açık emar genelde kullanılmaktadır.

Açık Emar Neden İstenir?

Açık emar yanlarında refakatçı olmadan duramayan yalnızlık korkusu yaşayan hastalar, yaşlılar ve çocuklar için, sabit olarak tek yönde çok fazla duramayan hastalar için, kapalı alan fobisi olanlar için kullanılır.  Çok kısa sürede doğru görüntüler elde edilen üstün bir teknolojidir. Kesinlikle gürültülü değildir. Üç tarafı açık olduğu için hastaya ferahlık verir. Ayrıca açık emar kapalı emara göre yan etkisi çok düşüktür. Açık emar ve kapalı emar amacı aynı olsa da açık emar çok kısa sürede ve hastaya zorluk yaşatmadan bir ortamda çekilmektedir.

Açık Emar'ın Avantajları Nelerdir?

Bebek ve çocuk hastalarda genelde zorlanma olduğundan dolayı açık emar büyük kolaylıktır. Kapalı alan korkusu olanlar için ferahlıktır. Yaşlı ve sabit duramayan hastalar için refakatçı yanlarında durabilme imkânı vardır. Açık emar çok kısa bir sürede ve doğru görüntü alması kapalı emara göre çok büyük bir avantajdır. Tamamen ağrısız ve acısızdır. Açık emarın kapalı emara göre çok az yan etkisi bulunmaktadır

Açık Emar Fiyatları

Açık emar fiyatları hastanın durumuna ve kullanılan cihazın kalitesine göre değişmektedir. Telefon numaralarımızdan açık emar görüntülenme merkezimizi arayabilirsiniz.

Antikor Testi Nedir?

Antikor testi daha önce Corona geçirip geçirmediğini anlamak amaçlı yapılan kan testidir. Virüsü geçirdiği zamanını ne kadar bağışıklık yaptığını göstermektedir.

Antikor Testi Kimlere Uygulanır?

Covid-19 geçirip tamamen iyileşen hastalar da uygulanmaktadır.

Antikor Testi Neden İstenir?

Covid-19 hastalığı geçiren kişilerde bağışıklığının takibi açısından antikor testi istenilir. Bu bakımdan dolayı istenmesi gereklidir.

Antikor Testi Yöntemleri Nelerdir?

Antikor testi hızlı tanı testidir. Hasta kendisi alıp evde 15 dakika içerisinde sonuç aldığı bir testtir. İkincisi ise laboratuvar ortamında en doğru sonucu vererek yapılan kan testidir.

Antikor Testi Fiyatları 

Antikor testi fiyatları yapılan sağlık kurumunun kriterine ve yapılma amacına bağlıdır.

Formun Üstü

Formun Altı

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
Burak Kalfa  Kimdir?
Burak Kalfa Kimdir?