Açık Emar Neden İstenir?

Açık Emar Neden İstenir?

Açık Emar Neden İstenir?
Açık Emar Neden İstenir? hande
Bu içerik 1227 kez okundu.
Reklam

Açık Emar Neden İstenir? 

Açık emar projesi ile hastalar korkmadan hatta yanlarına birini alarak yalnızlık hissi duymadan (hiçbir zararlı röntgen ışını olmadığı için hamileler de girebilir) kolaylıkla emar çekilebilmektedir. Yüksek teknoloji ile üretilen ve hayata giren açık emar makinası sayesinde artık, stabil MR makinalarına sığamayan hastalar ve kapalı mekân fobisi (klostrofobisi) olan insanlar da yüksek teknolojiden faydalanacak.

Açık Emar Nedir? 

Açık emar programlarında hep 3 tarafı açık büyük daha geniş ve daha az sesli bir mekânda inceleme olur. Kapalı yer korkusu (klostrofobi) olan veya korku dereceleri (anksiyete) yüksek olgularda, kilolu durumlarda, nefes zorluğu çeken düz ya da kafasını yükseltmeden yatmayan hastalarda kooperasyon zorluğu çekilen çocuk (pediatrik) durumlarda açık emar iyi ve konforlu bir ortam verir.

Yeniçağ bu makinede array teknoloji vardır. Beyin, serkival, toraks, tüm karın, el, diz, dirseğiniz, omuz, gibi tüm çekimleri gerçekleşebiliyor. Kapalı mekân fobisi olan hastalar daha öncelerde anestezili olarak alınabiliyordu. Hsg filmi ise aslında rahim filmi olarak da anılır.

Açık Emar Fiyatları 

Açık emar fiyatı bu durumu yaptıracak olan insanlar için mühim bir durum olmaktadır. Açık emar fiyatları farklılık göstermektedir. Sigorta hastanelerinde açık emar vardır. Ancak açık emar çekimleri için sunulan tarih çok sonralara kalacağı için iyi görüntüleme klinikleri ve özel hastanelerde çekiliyor.

Özel bir merkezde çektirmiş olduğunuz emar daha hızlı çıkmaktadır. Hızlı olması gerekir çünkü bu sonuçlar sizlerin hastalık haliniz için en mühim tedaviyi bulmaya uzman hekiminize yardımcı olacaktır.   

HSG Filmi Nasıl Çekilir? 

Hasta röntgen yatağına sırt üstü yatar. İlk önce muayene spekulumu takılarak tüm rahim ağzı görülür. Daha sonralarda rahim içine ince plastikten yapılan balonlu kateter geçirilir. Hsg filmi alınırken radyoopak sıvı içeren ilaçlar içilir.

Kontrast sıvı dolu kateter aracılı ile rahim içine az az verilir ve röntgen filmi çekilmektedir. Bunların haricinde genellikle rahim içi çekimi sırasında ya da sonrasında bir ilaç içilmez. Kontrast madde tüplere yaklaşınca hasta az bir ağrı duyabilir. Tüpler açık ise kontrast madde karın boşluğuna verilir. 

HSG Filmi Kullanım Alanları 

HSG, rahim içine kontrast sıvı verilip röntgen filmi bakımı ile rahim ve organların görüntülenmesidir, bu sebeple "rahim filmi" de denmektedir. İnfertilite (kısırlık) iyileşme görmesi gereken insanlarda tüplerin açık mı ya da kapalı mı olduğunu bilmek için çekilir.

Tüplerin haline göre tedavi yapılır. Yeni teknik durumlar sonrası hsg filmi büyük çapta ağrısız olmak ile beraber nadiren işlemden sonra 1-2 gün süresince hafif kramplar hissedilir. Vajinal kanama damlama şeklinde birkaç gün çok az görülür. 

Antikor Testi Nedir? 

Antikor testi insanda oluşan hücreleri, daha önce hastalığı geçirip geçirmediğinizi, virüsle savaşmanın hangi zamanda olduğunu ve bağışıklık oluşup oluşmadığını gösterdiğinden koronavirüs salgını geçiren ve geçirmeyen çok kişi bağışıklık elde edip etmediğini antikor testi ile öğrenmek istiyor. Ayrıca çokça işyeri de insanların bağışıklık durumlarını tespit ederek, normal yaşama dönüş adımlarını ona göre çıkarıyor.   

Antikor Testi Kimlere Uygulanır? 

Antikor testi, genelde COVID-19'dan tamamen düzeldikten sonra yapılır, antikor testi doğruluk, testlerin oluşuna bağlı olarak farklılaşır. Bir sağlık uzmanı, genelde bir parmaktan veya kolunuzdaki bir damardan kan örneği alınır. Ardından, virüse karşı antikor olup olmadığını belirlemek için alınan kan test edilir.  

Antikor Testi Neden İstenir? 

Antikor testi sonucunun pozitif olması, bu virüsün bedene girdiğini gösterir. Fakat COVID-19'a karşı kesin olup bağışıklık olduğu anlamına gelmez. Yalnız antikorlara sahip olmanın, COVID-19 ile yeniden enfekte olmayı engellediğine göre henüz kesinlikle bir kanıt yoktur.   

Formun Üstü

Formun Altı

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
Burak Kalfa  Kimdir?
Burak Kalfa Kimdir?