Mide Balonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mide Balonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mide Balonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Mide Balonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler hande
Bu içerik 376 kez okundu.
Reklam

Mide Balonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Günümüzde mide balonu en etkili kilo verme yöntemlerinden biridir. İmplantasyonu minimal invaziv, ağrısız ve anesteziktir.

Obezite ile mücadele için var olan farklı tedaviler arasında intragastrik balon veya mide balonunu buluyoruz. Günümüzde obezite için en iyi bilinen ve en etkili tedavilerden biridir.

Bu tedavi, mideye bir silikon tıbbi balonun endoskopik olarak yerleştirilmesinden oluşur. Yerleştirmeden önce mide, ülser veya yerleştirmeyi engelleyen başka bir hastalık olmadığından kesin emin olmak adına incelemeler yapılır.

Bu kapsamda; mide balonu midenin kapasitesini sınırlamak ve hastanın yeme alışkanlıklarını ve dolayısıyla yaşam tarzını değiştirmesine yardımcı olmak için salin solüsyonu ile doldurulur.

Mide Balonu Nedir?

İntragastrik balonun başarısı, hastanın yeme alışkanlıklarını yeniden yönlendirmesine ve yaşam tarzını değiştirmesine olanak tanıyan multidisipliner bir doktor, psikolog ve beslenme uzmanı programı dahilinde gerçekleştirilmesinden kaynaklanır.

Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Sağlık personeli midede bir gariplik olmadığı anlaşıldıktan sonra kişiye sedasyon yapılır ve sönen intragastrik balon endoskopi ile mideye yerleştirilir.

Benzer nitelikte mide balonu olduğu doğrulandıktan sonra salin ile doldurulur ve valf kapatılır. Balon hastanın kilosuna ve boyuna göre doldurulur ancak genellikle midenin toplam hacminin %30-40'ını kaplar.

Mide balonunun yerleştirilmesi açlık hissini azaltır ve tokluğu artırır. Sonuç, çok kısa sürede önemli kilo kaybıdır. Mide balonunun başarısı temel olarak buna dayanır.

Yutulabilir Mide Balonu Yaptıranlar

İşlemi gerçekleştiren kişiler genellikle memnun olarak ayrılır. Mide balonu 12 kilodan fazla vermek isteyenler içindir. Bu kilo kaybı, hastanın yeni bir yaşam tarzı ve doğru bir diyet izlemesini sağlamak için tamamen denetlenir.

Kilo alımı sağlıkları için önemli riskler yaşanabileceğinden, solunum, metabolik, kalp veya sindirim hastalıkları olan kişiler için de endikedir.

Geleneksel diyetlerle kilo vermeyen ya da hızlı kilo alıp geri alan kişiler bile implant yaptırabilir. Ayrıca, mide balonu fiyatları için bilgi almanız önerilir.

Mide Balonu Kullanıcı Yorumları

İşlemi yaptıran birçok kişi mide balonu yönteminden memnun kalmıştır. Hem Avrupa düzeyinde hem de Amerika Birleşik Devletleri'nde onaylanmış, kullanım ve güvenlik konusunda kapsamlı deneyime sahip bir toptur.

Şu anda 2 tip Orbera intragastrik balon var, aradaki fark mideye yerleştirildikleri zamandır. Süresi 6 veya 12 aydır. Balonlar aynı görünür, ancak 12 aylık balonun daha fazla katmanı vardır ve bunu yapmak için kullanılan silikonun yoğunluğu farklıdır.

12 aylık balon, özellikle daha ağır olan ve 6 aylık balon için normalden daha fazla kayıp gerektiren veya obezite birimi ekibi tarafından nüks riskinin daha yüksek olduğu değerlendirilen hastalarda endikedir. Bu kapsamda; mide balonu fiyatları kişileri mali açıdan zorlamaz.

Yutulabilir Mide Balonu Fiyatları

Fiyat bilgisi için doktorunuza danışabilirsiniz. İntragastrik balonun yerleştirilmesi minimal invaziv bir işlemdir. İşlem basit ve hızlıdır, 15 ila 20 dakika sürer ve hastanede yatmayı gerektirmez.

Mide balonu tedavisi 6 ila 12 ay sürer. Bu süreden sonra hemen hemen aynı müdahale ile balon çıkarılır. Bu durumda balon delinerek endoskopik olarak çıkarılır.

Mide balonu ile hangi komplikasyonlar ortaya çıkabilir? İntragastrik balonun komplikasyonları minimaldir. İmplantasyondan sonraki ilk birkaç gün boyunca hasta bulantı, kusma ve karın ağrısı yaşayabilir.

Bu rahatsızlıklar 24 ila 72 saat arasında sürer. Bu tedavinin hoşgörüsüzlüğe neden olduğu ve geri çekilmesi gereken çok az vaka vardır.

Mide balonu yerleştirmenin avantajları nelerdir? Mide balonu implantasyonu minimal invazivdir ve endoskopi ile yapıldığından ameliyat gerektirmez.

Balonun takılması ve çıkarılması ağrısızdır ve hastaya rahatsızlık vermez. Hastanın beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzı yeniden yönlendirilir.

Hasta, tıbbi, beslenme ve psikolojik yardım sağlayacak bir sağlık ekibi aracılığı ile tedavi yapılmalıdır. Tedavi sırasındaki komplikasyonlar minimaldir. Dolayısıyla, mide balonu fiyatları her bütçeye uygundur.

https://www.drfirat.com/mide-balonu/ bilgi için hemen tıklayın.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
Burak Kalfa  Kimdir?
Burak Kalfa Kimdir?