Mamografi Yöntemleri

Mamografi Yöntemleri

Mamografi Yöntemleri
Mamografi Yöntemleri hande
Bu içerik 406 kez okundu.
Reklam

Mamografi Yöntemleri

Meme kanserinin erken teşhisinde gerekli olan bu yöntem, uygun mamografi fiyatları ile yıllık düzenli muayenenin yanı sıra gerekirse bir uzman tarafından talep edilen destekleyici tanı olarak sıklıkla tercih edilmektedir.

Mamografi, meme kanserini tespit etmek için önemli bir tarama aracıdır. Uzmanlar 40 yaş üstü kadınların yılda bir kez mamografi çektirmesini önermektedir. Kişisel bir şüphe veya ailede meme kanseri öyküsü olmasa dahi doktorlar taramanın faydalı olduğunu belirtmektedir. Özel kliniklerde sunulan uygun mamografi fiyatları meme kanseri ile mücadelede ciddi ilerleme kaydedilmesini sağlamıştır.

Mamografi Nedir?

Mamografi, düşük doz röntgen kullanarak meme anormalliklerinin belirlenmesini sağlayan tıbbi bir görüntüleme tekniğidir. Mamografi yardımı ile doktor meme dokusunda muayene sırasında fark etmediği değişiklikleri daha detaylı inceleme imkânına sahiptir. Mamografi sayesinde kadınlarda meme hastalıkları erken evrede teşhis edilebilmektedir. Aşağıdakiler gibi meme kanseri belirtileri mevcut olduğunda bir tarama mamogramı gereklidir:

 • Göğüste yumru, ağrılı kitle, renk veya cilt değişikliği,
 • Çökmüş meme ucu,
 • Memeden gelen sıvı.

Meme implantı olan kişiler tanısal amaçlı mamogram olmalıdır. Tanı amaçlı mamografi, tarama mamografisinden daha eksiksizdir. Tarama mamogramı, yalnızca semptomların henüz mevcut olmadığını kontrol etmek için yapılan bir mamogram türüdür. Her çeşit meme taramasına uygun mamografi fiyatları ile sahip olabilmek için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Mamografi Neden Çekilir?

Mamografi meme kanserinin erken teşhisinin yanı sıra rutin tarama yöntemi olarak da kullanılmaktadır. Mamografinin yanı sıra kadınlara bazı meme kanseri tarama uygulamaları da önerilmektedir. Bu kullanımlardan ilki memenin mevcut görünümünün değişip değişmediğidir.

Muayene sırasında memenin görünümünde değişim fark edilirse en kısa sürede doktora başvurulmalıdır. Bir diğer uygulama ise manuel muayenedir ve bu muayene sırasında meme bezinde oluşan kitleler tespit edilebilir. Ancak mamografi fiyatları hesaplı bir yöntem olduğu için sağlıklı ve detaylı bir analiz açısından dünya çapında kullanılmaktadır.

Mamografi Kimlere Uygulanır?

Mamogramlar iki kategoriye ayrılır: tanı ve tarama. Yaşına bakılmaksızın meme problemi olan her kadına tanısal mamografi yapılmalıdır. Öte yandan, aşağıdaki durumlarda ABD Kanser Derneği ve Radyologlar Derneği'nin önerilerine göre tarama mamografisi yapılmalıdır (bu öneriler ülkemizde de kabul edilmektedir).

 • Her kadın ilk mamografisini 35-40 yaşlarında olmalıdır.
 • 40 ile 50 yaşları arasında iki yılda bir alınmalıdır.
 • 50 yaşından itibaren yılda bir kez yapılması gerekir.
 • Ailede meme kanseri öyküsü varsa, ilk kontrol mamografisi 30 yaşında ve sonrasında yılda bir sıklıkta yapılmalıdır.
 • Yüksek riskli kadınlarda mamografi yeterli değildir.

Ultrason Neden İstenir?

Ultrasonografi, tıpta en yaygın kullanılan görüntüleme yöntemlerinden biridir ve vücudun çıplak gözle görülemeyen ve endoskopik yöntemle erişilemeyen kısımlarını görüntüleyerek bu bölgelerdeki hastalıkları teşhis etmek için tasarlanmıştır.

Karın, meme ve gebelik sonrası bakım başta olmak üzere birçok alanda tanı ve tedavi seçenekleri sunar. Ucuz ayrıntılı ultrason fiyatları işlemin uygulanabilirliğini büyük ölçüde arttırmaktadır. Ultrasonun temel uygulama alanları aşağıdaki gibi tanımlanabilir:

 • Hamile kadınlarda çocuk sağlığı taraması
 • Kalbin çalışmasında olası hataların belirlenmesi
 • Çeşitli enfeksiyonların incelenmesi
 • Safra taşı ve hastalıklarının tespiti
 • Meme ve yumuşak doku tümörlerinin incelenmesi
 • Kas hastalıkları üzerine araştırma
 • Prostat ve genital bölge hastalıklarının incelenmesi
 • Kist ve biyopsilerin tedavisinde iğne prosedürleri için görselleştirme sağlanması
 • Tiroid hastalıkları ile ilgili araştırmalar

Ultrason Çekimi Nasıl Yapılır?

Hastalar ultrason sırasında neyle karşılaşacaklarını bildiklerinde, görüntüleme süreci onlar için daha kolay hale gelir. Ultrason görüntüleri hastanelerde, özel polikliniklerde ve özel görüntüleme merkezlerinde alınabilir. İşlem bir doktor tarafından gerçekleştirilmektedir. İç organların daha net görüntülenmesi için film çekilecek bölgeye şeffaf bir sıvı sürülür. Bu sıvı genellikle serin bir his yaratır ve daha net bir görüntü sağlar.

Ekstraksiyon sırasında doktor, belirli bölgeleri daha net görebilmek için hafif bir baskı uygulayabilir. Bu durum genellikle normal kabul edilir ve ultrason görüntüsünün netliği için önemlidir. Çekim sırasında hasta uzanmalı ve mümkün olduğunca az hareket etmelidir. Ayrıntılı ve renkli ultrason fiyatları özel kliniklerde uygun seçeneklerle sunulmaktadır.

Ultrason Yöntemleri Nelerdir?

Ultrason çeşitlerine bakarsak, görüntüleme alanına göre farklılık bulunduğunu görebiliriz. Pek çok alanda kullanılan ultrason çeşitlerini şu şekilde özetleyebiliriz:

Çeşitlerden biri pelvik organların ultrasonudur. Bu tip ultrason sıklıkla hamilelikte kullanılır. Ayrıca dişi üreme organlarını görselleştirmek için de kullanılabilir. Daha iyi görselleştirme için idrar tutulmalıdır.

Karın ultrasonu genellikle karın boşluğunun organlarını ve dokularını görselleştirmek için kullanılır. Karın ultrasonu hamileliği izlemek için de kullanılır. Karın ultrasonu ile mide, bağırsaklar, karaciğer, safra kesesi ve böbrek gibi karın içinde yer alan organlar görüntülenebilir.

Transvajinal ultrason, kadın genital organlarını görselleştirmek için vajinaya ultrason probu yerleştirilmesine dayanan bir yöntemdir. Daha net görüntü verdiği için tercih edilebilir. Pelvik ultrasonda olduğu gibi idrar tutmaya gerek yoktur. Transvajinal ultrason, rahim ve yumurtalıklar gibi kadın üreme organlarını görselleştirmek için kullanılabilir.

Hamilelerde kullanılan 3D ve 4D ultrason yardımı ile bebeğin anne karnındaki görüntüsü daha net ve gerçek görüntüye daha yakın hale gelmektedir. Ebeveynler çocuklarını daha net görebilir ve daha detaylı fotoğraflar elde edebilir. Ayrıntılı ultrason fiyatları için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Renkli Doppler ultrason ise kan damarlarını görselleştirmek için kullanılan bir ultrason türüdür. Vasküler tıkanıklıklar, kan akışının yönü, tümörlere kan temini derecesi gibi faydalı bilgiler sağlayabilir. Renkli ultrason fiyatları merkezimizde uygun seçeneklerle sunulmaktadır.

Ultrason Fiyatları

Ultrason günümüzde en popüler görüntüleme yöntemlerinden biridir. Zararsız ve yan etkisi olmayan bu yöntemle birçok hastalığın teşhisi kısa sürede yapılabilmektedir. Genellikle hamileliği, fetüsü ve plasentayı izlemek için kullanılır. Ayrıntılı ultrason fiyatları her bütçeye uygundur. Fiyatlar bölgeye ve görüntülenen içeriğin türüne göre değişebilir. Bölge sayısı arttıkça fiyatlar da doğal olarak artar. İndirimli fiyatlarla hizmet veren merkezimizde tedavi görebilir, güvenilir doktorlarla çalışabilirsiniz.

Sonuçlarınızı en kısa sürede alabilir ve doktorunuza gösterebilirsiniz. Herhangi bir hastalıkta hemen tedaviye başlayabilirsiniz. Sağlıklı bir yaşam için görüntüleme testi yaptırmanız gerekir. Detaylı bilgi alarak uygun mamografi fiyatları ile ultrason fiyatlarından yararlanmak için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz. En uygun renkli ultrason fiyatları sunan hizmetlerden güvenle yararlanabilirsiniz.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
Burak Kalfa Kimdir?
Burak Kalfa Kimdir?