Diz Artroskopisi Tedavisi

Diz Artroskopisi Tedavisi

Diz Artroskopisi Tedavisi
Diz Artroskopisi Tedavisi hande
Bu içerik 147 kez okundu.
Reklam

Diz Artroskopisi Tedavisi

Diz artroskopi işlemi için dize iki yerden ufak cilt kesileri açılır. Açılan kesinin birinden kalem büyüklüğünde içerisinde video kamera bulunan artroskop aleti diğerinden ise cerrahi aletler ile ortopedi hekimi diz eklem içerisindeki yapıları bir ekrandan izleyerek cerrahi işlemi gerçekleştirir. 

Diz Artroskopisi Nedir ?

Diz artroskopisi genellikle iki amaçlı uygulanır. Bunlardan ilki tanısal artroskopidir. Ortopedi hekimi diz içerisindeki yapıları inceler ve ağrıya yol açan problemi saptar. Eğer eklem içerisinde hasarlı ya da problemli bir durum yoksa işlem sonlandırılabilir. Fakat örneğin menisküs yırtığı gibi bir sorun saptanırsa cerrah gerekli olan müdahaleyi yapar. Diz artroskopisi işlemi küçük kesiler açılarak yapıldığı için açık ameliyatlara göre daha az ağrılı bir işlemdir. 

Diz Artroskopisine Ne Zaman İhtiyaç Duyulur ?

İhtiyaç duyulduğunda diz artroskopisi şu durumlarda yapılabilir:

 • Menisküs yırtığı
 • Menisküs yırtık bölümünün
 • Hasarlı kıkırdak yüzeylerinin düzeltilmesi
 • Eklem içerisindeki kemik ya da kıkırdak parçalarının çıkarılması
 • Ön ve arka çapraz bağ rekonstrüksiyonu 
 • Eklem içi kırıkların redüksiyonu
 • Diz kapağı problemlerinin tedavisi

Diz Artroskopisi Faydaları 

Bu işlem travmalar ve ortopedik ameliyatlar için kullanılır. Bu yöntem tanı koymayı kolaylaştırır ve birçok eklem hastalığının tedavisine de yardımcı olur. Artroskopi yöntemi diğerlerinden daha az bir yöntem olmasına karşın bu işlemin bir cerrahi işlem olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle bu yöntem yalnızca ortopedi ve travmatoloji cerrahları tarafından uygulanır. Diz artroskopisi cerrahi bir işlemdir

Omuz Yırtığı Neden Olur 

Omuz yırtığı nedenleri arasında şu faktörler sıralanabilir: 

 • İlerleyen yaş
 • Travmatik olaylar
 • Omuz eklemini meydana getiren yapıların zayıflaması
 • Omuz ekleminde kan akımının yeterli olmaması ve yavaşlaması 
 • Ağır kaldırma 
 • Kemik sıkışması 
 • Postür bozuklukları 

Tüm bunlar omuz yırtığı probleminin nedenleri arasında yer alır. 

Omuz Yırtığı Belirtileri Nelerdir ?

Kronik ağrı istirahat halindeyken ağrı yanma ve sızı hissi günlük aktivitelerin zor bir şekilde yapılması omuz yırtığı belirtileri arasında yer alır. Omuz yırtığı problemi nitelikli bir tedavi uygulanmadığı sürece giderek artar ve şiddetlenir. Omuz yırtığı problemi yaşayan kişilerin günlük yaşam kalitesi düşer. Kronik 

Omuz Yırtığı Nasıl Teşhis Edilir?

Omuz ağrısı ve kolda güçsüzlük şikayeti ile hekime başvuran hastalarda öncelikle ayrıntılı bir şekilde fiziki muayene uygulanır. Omuz yırtığı probleminde birçok ortopedik rahatsızlıkta olduğu gibi bazı radyolojik görüntüleme sistemlerinden faydalanılır. Bunlar manyetik rezonans röntgen ultrason ve tomografidir. Omuz ekleminin nitelikli bir şekilde görüntülenebilmesini sağlayan radyolojik incelemelerin ardından omuz yırtığı probleminin kesin tanısı konulabilir. 

Donuk Omuz Tanısı Nasıl Konur ?

Donuk omuz ​​tanısı dikkatli bir fiziki muayene ve hasta öyküsü ile konulabilir. Direkt grafi ile omuz ekleminin durumunun kontrolü sağlanır. Bazı durumlarda ultrason ve emar gibi daha ileri görüntüleme yöntemlerine ve laboratuar incelemelerine başvurulur. 

Donuk Omuz Nasıl Meydana Gelir ?

Ffarklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıksa da genellikle altta yatan donuk omuz için bir neden saptanamaz. Bu rahatsızlık bazen eski bir omuz incinmesinden dolayı yıllar sonra ortaya çıkabilir. Omuz ekleminin kireçlenmesi omuz sıkışması iltihaplı romatizma ve şeker hastalığı donuk omuz gelişimi için başlangıç olabilir. 

Donuk Omuz Nasıl Tedavi Edilir ?

Donuk omuz tedavisindeki amaç ağrıyı hafifletmek eklem hareket açıklığını ve fonksiyonelliği geri kazandırmaktır. Bu amaçla ağrı kesici ve antienflamatuar ilaçlar kas gevşetici ilaçlar eklem içi lokal anestezik ya da kortizon enjeksiyonları faydalı olabilir.

Erken dönemden itibaren eklem hareket açıklığının korunması son derece önemlidir. Bu amaçla fizik tedavi ve egzersiz uygulamalarını içeren bir rehabilitasyon programına başlamak gereklidir. 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barut;
Barut; "Kara kışa inat, bahar gelecek"
Güzel Sanata Hazırlık
Güzel Sanata Hazırlık