Miyom Nedir?

Miyom Nedir?

Miyom Nedir?
Miyom Nedir? hande
Bu içerik 531 kez okundu.
Reklam

Miyom Nedir?

Genellikle kadınların doğurganlık zamanlarında ortaya çıkan miyomlar, yaygın olarak görülen kadın hastalıklarının başında gelir. Rahmin kas tabakasından kaynaklı olarak vücudun üretmiş olduğu miyomlar, sıklıkla 30- 40 yaş aralığında olan kadınlarda görülür.

Miyom ameliyatı kadın doğum umanları tarafından uygulanan ve kadın hastalıkları grubunda en çok rastlanan sorunlarından biri miyomun çözüme ulaştırılmasını sağlayan cerrahi işlemdir.

Genel anlamda ilerleyen yaşlarda kadınlarda görülen miyom, rahim ağında bulunan kasların hormonal olarak işlerini sürdürememesi nedeni ile ortaya çıkar. Miyom rahatsızlığı kişilerin günlük hayatında olumsuzluklar oluşturduğu için miyom ameliyatı hastalar tarafından da sıklıkla tercih edilir.

Tam anlamı ile neye bağlı olarak oluştuğu bilinmeyen miyomların hormonal etkilerden kaynaklı olarak ürediği hekimler tarafından tahmin edilir. Pembe renkli ve yuvarlak bir yapıya sahip olan miyomlar ortalama 1 ile 15 cm arası değişiklik gösterir.

Miyom Ne Sıklıkla Görülür?

Miyomlar, genellikle 30- 40 yaş aralığında ortaya çıkar ve hemen hemen tüm kadınlarda görülen miyomlarına tam anlamı ile belirti vermemesi, bazı kişilerde tanı konulmasını oldukça zorlaştırır. Miyomların kadın hastalıkları çeşitlerinde en sık görülen rahatsızlık olduğu biliniyor.

Miyom Kimlerde Görülür?

Vücut içerisinde oluşan ve oldukça da yavaş büyümeler sağlayan miyomlar, gebelik döneminde ve östrojen hormonal tedavi gören kimselerde sıklıkla rastlanır. Genel anlamda kadınların birçoğunda bulunan miyomlar, 30- 40 yaşlarında ortaya çıksa da menopoz dönemlerinde küçülürler.

Miyom Nasıl Ve Neden Oluşur?

Miyomlar rahmin kas tabakasından kaynaklanan rahatsızlıklar sonucunda ortaya çıkan zararsız tümörlerdir. Genellikle kişinin içerisinde bulunduğu hormonal durumlardan etkilenerek ortaya çıkan miyomlar, kişilerde ortaya çıkış nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Ayrıca miyomlarda çok nadir olarak da rastlansa kansere dönüşebilme ihtimali de vardır.

Miyomların Özellikleri

Miyomlar diğer kadın hastalıkları ile karşılaştırıldığında herhangi bir belirti vermeyen rahatsızlıktır. Miyom rahatsızlığı bulunan kişiler günlük olarak hayatlarına devam edebilirler. Ancak ilerleyen zamanlarda ağrılı ve şiddetli kanamalı adet dönemleri, bel ağrısı ve ağrılı cinsel ilişki gibi durumların yaşanması, mutlaka miyomlara müdahale edilmesini gerektirir. Miyom rahatsızlıklarında genellikle miyom ameliyatı tercih edilerek kalıcı çözümler uygulanır.

Miyom Tedavi Fiyatları

Miyom ameliyatı fiyatları, ameliyatın kapalı mı açık mı yapılacağı durumlarına göre değişiklik gösterir. Ayrıca ameliyatın yapılma aşamasında kullanılan cerrahi malzemelere, ameliyat sonrası hastanın hastanede yatış süresine ve kullanılan kan ürünlerine göre değişiklik gösterir.

HPV Nedir?

Tıp dünyasında human papilloma olarak adlandırılan HPV virüsü, sinirlere yerleşen virüs çeşitleri arasında yer alır. Vücudun herhangi bir yerinde çıkan HPv virüsü, genital bölgelerde çıkan virüsler ile aynıdır. HPV virüsü kadın ya da erkek fark etmeksizin her iki cinsiyet grubunda da görülebilir. HPV virüsünün genellikle cinsel ilişki sonrasında bulaştığı bilinir.

HPV Nasıl Bulaşır?

Kadın ve erkeğin cinsel teması sonrasında ortaya çıkması olası olan HPV virüsü, taşıyıcı grupta yer alan erkek ya da kadının cinsel ilişkiye girildiğinde hastalık taşıyıcısı olmayan diğer kişiye bulaştırdığı bilinir. Genel anlamda cinsel ilişki ile bulaşma olası yüksek olan virüsün, cinsel temas dışında da bulaştığı bilinmektedir. Bu anlamda havlu, bornoz gibi kişisel eşyaların ortak kullanım olması da virüsün bulaşmasında etkilidir. Başarılı bir HPV tedavisi için erken tanının konulması, büyük önem taşır.

HPV Belirtileri Nelerdir?

HPV virüsünün hem erkek hem d ekadınalrdan görülmesinden dolayı belirtileri de kişilerde farklı farklı ortaya çıkar. HPV virüsü erkeklerde yumurtalık, penis gibi bölgelerde küçük siğiller ile ortaya çıkarken, kadınalrda virüsün yerleştiği bölgeye göre farklılık gösterirler. Bu anlamda kadın vücudunda cilt kısmına yerleşen virüs kabarıklık ve beyaz toplar halinde ortaya çıkar.

Bunun aksine rahim ağzında ortaya çıkan HPV virüsü kızarma gibi durumlar ile kendisini belli eder. Kişilerde değişik yapılarda ortaya çıkan HPV virüsün, HPV tedavisi için uygulanan yöntemlerde farklılık gösterir.

HPV Nasıl Kanser Yapar?

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların başında gelen HPV virüsü, kadınlarda en sık görülen kanser rahatsızlıkları sıralamasında 4. olarak gelir. HPV virüsünün vücutta yer alması ve HPV tedavisi geç başlanılması, serviks yani rahim ağzı kanserinin ortaya çıkmasına neden olur.

Endometriozis ( çikolata kisti ) Tedavisi Nedir?

Rahim içi rahatsızlıkları arasında yer alan endometriozis, rahim içerisinde tamamen saran ve tabakanın dışında başka bir bölgede büyüme özelliği gösteren ağrılı bir hastalıktır. Endometriozis rahatsızlığı genellikle yumurtalıklar, fallop tüpleir ve pelvisi örten dokularda görülür.

Endometriozis Ameliyatı Ne Zaman Önerilir?

Endometriozis rahatsızlığı hekimler tarafından teşhis edildiğinde öncelikle ilaç tedavisine başlanır. Ancak endometriozis kisti aşırı ağrılı, gebeliğin normal ilerlemesine engel, ovar kanseri şüphesinin olması ve ca değerlerinin aşırı yüksek olması durumlarında endometriozis tedavisi kapsamında ameliyat önerilir.

Endometriozis Belirtileri Nelerdir?

Endometriozis rahatsızlığının kişilerde var olması bazı belirtileri de beraberinde getirir. Bu anlamda endometriozis rahatsızlıklarında adet sancısı, adet dışı kasık ağrıları, ağrılı cinsel ilişki, dışkılama sırasında şiddetli ağrı, gebe kalamama, sık idrara çıkma, idrarda kan olması, dışkıda kan olması ve siyatik ağrılar gelir.

Endometriozis Nasıl Teşhis Edilir Ve Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Endometriozis rahatsızlığı belirtiler oldukça hafif olduğundan kişilerde kısırlık gibi durumlar ortaya çıkmadan genellikle fark edilmesi oldukça zor bir durumdur. Endometriozis teşhisinde kesin bir tanı konulması için laparoskopik yöntemle teşhis edilir. Endometriozis tedavi yönteminde göbek deliğinden kamera ile karın içine girilir.

Endometriozis Gebeliği Engeller Mi?

Kadınlarda her ay rahim içerisindeki dokuların gebeliğe hazırlanması, ebelik durumlarının ortaya çıkmaması ile birlikte adet kanaması olarak dökülür. Endometriozis rahatsızlığının bulunması, gebelik durumlarının yaşanmaması için sıralanan etkenler arasında yer alır. Buna rağmen rahatsızlığın tamamıyla gebeliği engellediğini söylemek yanlış olacaktır. Endometriozis tedavisi sonrasında bu rahatsılıktan kurtulmak elbette ki mümkündür.

Endometriozis Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Endometriozis ameliyatında da diğer ameliyatlarda olduğu gibi riskler vardır. Bu anlamda endometriozis ameliyatı sırasında mutlaka cerrahi cihazlar dikkatli ve özenli kullanılmalı, uzman hekim tarafından yapılmalıdır. Ayrıca ameliyat sonrasında kişinin ağrı şikâyetlerinin olması hekim kontrolünün yapılması gerektiğini gösterir. Endometriozis tedavisi hekim tarafından son verilene kadar devam edilmelidir.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
Burak Kalfa  Kimdir?
Burak Kalfa Kimdir?