Mide Balonu Nedir ve Tedavi Yöntemleri

Mide Balonu Nedir ve Tedavi Yöntemleri

Mide Balonu Nedir ve Tedavi Yöntemleri
Mide Balonu Nedir ve Tedavi Yöntemleri hande
Bu içerik 169 kez okundu.
Reklam

Mide Balonu Nedir ve Tedavi Yöntemleri

Mide balonu uygulaması kilo verebilmek için halk arasında en sık rastlanan tedaviler arasında yer alıyor. Balonun mideye yerleşmesi üzerine kilo verme durumu meydana gelir. Kişinin iştahı kesilir ve zaman içinde obezite sorununun önüne geçilir.

Mideye yerleştirilen balon sayesinde yeme sıklığının azaltılması ve bunun üzerine uzun süreçli tok tutma durumu meydana gelir. Düzenli hale gelen bu durum karşısında zaman içinde kilo verildiğine rastlanabilir.

Balonun doğru pozisyonda doğru şekilde mide yerleştirildiğinde emin olabilmek adına endoskopiden yardım alınır. Bu sayede mide balonu takibini gerçekleştirmek ve kilo alma durumu engellenmiş olur.

Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

İşlem öncesinde hastaya anestezi uygulaması yapılarak başlanır. Daha sonra endoskopiden yardım alınır ve balonun mideye yerleşmesi sağlanır. Endoskopi sayesinde balonun doğru yerde olduğundan emin olduktan sonra şişirilme işlemine geçilir. Balon şişirme işlemi sıvıyla ya da havayla gerçekleştirilebilir. Midede kalma süresi 6-12 ay ile sınırlıdır. Daha sonra çıkarılması gerekir.

Yutulabilir Mide Balonu Neden Takılır?

Yutulabilir mide balonunun en büyük amacı, kendi kendini vücuttan dışarıya atmasıdır. Tok tutma, hızlı kilo verme için oldukça etkili ve başarılı bir tedavi yöntemi yerine geçer. Balonun doğru yerleştiğinden emin olmak gerekir. Bu sayede daha başarılı kilo vermeye yardımcı olur.

Mide Balonu Fiyatları

Fiyat konusu hakkında kesin olarak bilgi verme durumu yoktur. Uzman hekim tarafından ön muayene gerçekleşmeli ve ardından hastaya yapılan tetkikler beraberinde işleme uygunluk tespit edilir. Hastanın işleme uygunluğu tespit edildikten sonra detaylı bilgi ve fiyat bilgisi vererek planlama gerçekleştirilir.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Günümüz şartlarında uygulanan mide ameliyatının halk arasında mide küçültme yerine de geçer. Midenin ince uzun bir tüpü andıran muz şekline dönmesini sağlayan uygulamadır. İştahın azalmasına ve burada gıda emilimin azalmasında etkili olan yöntem yerine geçer. İnsülin direncinin kırılması da büyük önem arz eder.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Mide küçültme operasyonları genelde obezite rahatsızlığı olan kişilere yapılır. Bu uygulamanın daha çok vücut kitle indeksinin 40 olan kişilere uygulanabilir. Hipertansiyon, aşırı şişman olan diyabet, tip 2 ve uyku apnesi rahatsızlığı olan kişilere yapılması uygundur.

En Sık Hangi Mide Küçültme Ameliyatı Yapılıyor?

Geçmişten günümüze kadar gelen ve devam etmekte olan mide küçültme işlemi oldukça başarılı ve etkili sonuçlar vermeye devam ediyor. Gastrik bypass ameliyatı bir nevi ameliyatın çeşidi yerine geçer. Mideye doğru şekilde yerleştirilmesiyle birlikte daha sağlıklı sonuçların alınmasını sağlayacaktır.

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar Ne Kadar Kilo Veriyor?

Kilo verme durumu tüp mide ameliyatı olduktan hemen sonra mümkün değildir. Burada ilk aylık sürecin tamamlanması gerekir. Bu süreç sonunda 10-15 kilo verilmesi mümkün olabilir. Daha sonraki süreçte hastanın kilo durumuna göre kilo verme durumu oluşur. Üç aylık zaman diliminde ortalama olarak 40 kilo verilebilir.

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Tıbbi prosedür gereği kişinin 18 yaşını tamamlamış olması gerekir. 18-60 yaş aralığında olan erkek ve kadınlara tüp mide ameliyatı uygulanarak etkili sonular alınır. Bu sayede daha sağlıklı ve etkili bir ameliyat şeklinde gerçekleştirilir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Nasıl Beslenilmeli?

İlk iki aylık süreçte bol bol su tüketilmeli ve zararlı gıdalardan uzak durulmalı ve tüp mide ameliyatı sonrasında yeme ve içmeye dikkat edilmelidir.  Hamur ve yağlı yiyecekler tekrardan kilo almaya neden olan durumlar arasında yer alır. Bundan kaynaklı olarak bu tür gıdalara ara vermek ve asitli içeceklerden kaçınmak, daha sağlıklı sonuç verecektir.

Obezite Tedavisi İçin Ameliyat Çeşitleri

Obezite tedavisi için birçok ameliyat çeşidi uygulanabilir. Hastanın rahatsızlığı göz önünde bulundurulması üzerine gerçekleştirilir. Bunlar; mide balonu tüp mide, Gastrik By Pass, Mini Gastrik by Pass şeklinde ele alınabilir.

Obezite Ameliyatı Sonrası Bilinmesi Gerekenler

kilo vermek ve obezite sorununu ortadan kaldırabilmek adına gerçekleştirilen tedavi yöntemi Obezite ameliyatı adını alır. Ameliyattan sonra alınacak olan zararlı gıdalar tekrardan kilo alımına neden olur. Bundan kaynaklı olarak beslenme planı doğru şekilde ayarlanmalı ve uygulanmalıdır.

Obezite Cerrahisi Ameliyatı Nasıl Etkili Oluyor?

Estetik açıdan gerçekleştirilen obezite ameliyatı kişiye özel yapılır. Kişinin daha zayıf görünüme sahip olması ve obezite sorununu ortadan kaldırmasını sağlar. Bu sayede hastanın kendine olan öz güvenini yeniden kazanması ve sosyal yaşantısında daha aktif olmasında etkili olur.

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Kadar Sürede Ne Kadar Kilo Verilir?

Kilo verme süreci hasta tarafından merak edilen konu başlığıdır. Çünkü burada obezite sorununu ortadan kaldırmak için gerçekleştirilen ameliyat yerine geçer. Bu konuda kesin bilgi verilmesi pek mümkün değildir. Çünkü kişinin boyu ve kilosu bu konunun değişim göstermesine neden olur. Ortalama olarak %80 oranında kilo verme durumu mümkündür.

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Zaman İşe Dönmek Mümkün?

Hafif düzeyde gerçekleştirilen ve kişinin ağrı oluşumuna neden olmayan tedavi yöntemleri arasında obezite ameliyatı yerini alır. Kişinin bu süreçte bol bol istirahat etmesi gerekir. Daha sonrasında kendini iyi hissetmeye başladığında normal yaşantısına kaldığı yerden devam edebilir.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barut;
Barut; "Kara kışa inat, bahar gelecek"
Güzel Sanata Hazırlık
Güzel Sanata Hazırlık