Tüp Mide Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Tüp Mide Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Tüp Mide Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?
Tüp Mide Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır? hande
Bu içerik 507 kez okundu.
Reklam

Tüp Mide Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Dünya genelinde yaygın olarak uygulanan tüp mide ameliyatı, aşırı kilolu hastalarda ortaya çıkacak rahatsızlıkların önüne geçilmesi amacı ile hekimler tarafından tavsiye edilir. Laparoskopik cerrahi yöntemi ile uygulanan bu ameliyatta, hastalar da daha az ameliyat izine raslanmıştır. Ayrıca diğer ameliyatlara göre tüp mide ameliyatı sonrasında hastanede yatış süresi de oldukça kısa bir zaman dilimini kapsar. Tüm bunlara bağlı olarak tüp mide ameliyatının tercihi giderek artmıştır.

Mide küçültme ameliyatı, son yıllar da obezite sorunlarının artması ile birlikte en çok merak edilen ve araştırılan konuların başında geliyor.

Tüp mide ameliyatı olarak da bilinen mide küçültme ameliyatı uzman hekimler tarafından hem devlet kurumalarında hem de özel sağlık kurumlarında yapılabiliyor. Kapalı ameliyat teknikleri ile gerçekleştirilen bu ameliyatta, obezite sorunlarını kesin çözüme ulaştırıldığı biliniyor.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Tüp mide ameliyatı olacak kişilerde aranan kriterler Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmiştir. Bu anlamda hekimlere tüp mide ameliyatı için başvuran kişilerde vücut kitle endeksinin 35 üzerinde olması, şişmanlığa bağlı olarak 2 tip şeker hastalığı olanlar, hipertansiyon, uyku apnesi gibi sorunlar yaşayan kişilere yapılır.

En Sık Hangi Mide Küçültme Ameliyatı Yapılıyor?
 

Dünya genelinde obezite sorunlarının artması, kişilerin şikayetlerine çözüm üretmek amacı ile cerrahi müdahalelerde de birçok değişiklik yaşanmasına vesile olmuştur. Bu anlamda hem sonuç itibari hem de oldukça ağrısız, acısız olması nedeni ile tüp mide ameliyatı sıklıkla tercih edilir.

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar Ne Kadar Kilo Veriyor?

Tüp mide ameliyatı sornasında kişilerde hızla kilo kaybının yaşandığı görülür. Oldukça fazla kiloya sahip olan kişilerde ilk ay verilen kiloların miktarı 15 kg bulabilir. Bununla birikte diğer aylarda da hızlı kilo artışları devam eder. Ameliyatın etkisi ortalama 5 yıl devam eder. Bu süreç içerisinde protein ve kalsiyum depolanması büyük önem taşır.

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Tüp mide ameiyatlarında 18- 65 yaş aralığı uygun görülmüştür. Kişilerin sağlık durumu el verdiği sürece 65 yaşına kadar yapılmasınd a herhangi bir sakınca yoktur.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Nasıl Beslenilmeli?

Tüp mide ameliyatı sornasında kişilerin yeni hayat benimsemesinde en çok yiyecek ve içecek tüketimlerinin değişmesi ön plana çıkar. Bu anlamda ameliyatı yapan hekimin diyet programına uyulması, vitamin ve mineral takviyelerinin düzenli olarak alınması gereklidir. Tüp mide ameliyat sonrasında öğün atlanılmamasına da mutlaka dikkat edilmelidir.

Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Obezite rahatsızlığı yaşayan kişilerde midenin büyük bir kısmının alınması ile gerçekleştirilen cerrahi yöntem mide küçültme ameliyatı olarak bilinir. Kişilerde mide küçülterek tüp şekline getirilirken, mideden salgılanan hormonlar üzerinde de çeşitli değişiklikleirn olduğu gözlemlenir. Midenin boru şeklini alması ile birlikte kişilerde yemek yeme hissi azalır ve daha çok açlık hissi yaşanır.

Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Uygulanır?
 

Mide küçültme ameliyatları genel anestezi altında yapılan cerrahi işlemlerdir. Kapalı yöntem ile yapılan bu ameliyatlarda, mideyi çok küçültmemek için yemek borusu mide girişine kalibrasyon yerleştirilir. Yaşanması olası olan damarlanma ve kanama durumları kontrol altına alındıktan sonra özel kesici aletler ile boydan boya kesim gerçekleştirilir. İşlemin tamamlanması ile birlikte koyulan kalibrasyon tüpü sökülür ve kaçak olup olmadığı tespit edilir.

Mide Küçültme Ameliyat Yöntemleri Nelerdir?

Teknolojinin gelişimi ile birlikte uygulanan mide küçültme ameliyatı teknikleri laporoskopik sleeve gastrektomi, laporoskopik gastrik bypass, biliopankreatik derivasyon ve biliopankreatik saptanma olarak biliniyor.

Mide Küçültme Kaç Yaşına Kadar Yapılır?
 

Mide küçültme ameliyatları genel anlamda beyinsel ve kişisel gelişimini sağlamış herkeste yapılır. Mide küçültme ameliyatların üst sınır 65 yaş olarak belilenmiştir. Hastanın genel durumu iyi olduğu sürece 65 yaşında uygulanmasında herhangi bir sakınca yoktur.
 

Mide Küçültme Ameliyatı Süresi Nedir?

Mide küçültme ameliyatları süresi uygulanan tekniğe göre değişiklik göstermiş olsa da ortalama 30- 90 dakika arasında sürer. Hastanın anotmik yapısı da ameliyat süresinde etkili olur. Obezite ameliyatlarının genelinde olduğu gibi mide küçültme ameliyatında da zamanla yarışılmaması avantaj sağlar.
 

Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatları
 

Mide küçültme ameliyatları aşırı derecede obezite olan kişilere devlet kurumları tarafından ücretsiz, özel sağlık kuruluşlarında da yarısının devlet karşıladığı ücretler karşısında yapılır. Mide küçültme fiyatları kurumlara göre değişiklik gösterir.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
Burak Kalfa  Kimdir?
Burak Kalfa Kimdir?