Çavuşoğlu ile Kuleba arasında kritik zirve

Çavuşoğlu ile Kuleba arasında kritik zirve
Çavuşoğlu ile Kuleba arasında kritik zirve News Tanıtım
Bu içerik 647 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Moskova ziyareti sonrasında Lviv'e gelerek Ukraynalı mevkidaşı Dimitro Kuleba ile bir görüşme gerçekleştirdi. Bakan Çavuşoğlu, Mariupol'de acilen bir insani koridor oluşturulmasını belirterek, "Kızıl Haç örgütü, Türk Kızılay ve OCHA gözlemci olsun. '24 saatlik ateşkes olsun, bunun işleyip işlemediğini de bu insani kuruluşlar gözlemlesin' dedik" dedi. Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba ise, P5 + Türkiye ve Almanya teklifini yineliyerek, "Türkiye'yi de güvenlik garantileri almak istediğimiz ülkeler arasında görmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Moskova ziyareti sonrasında Ukraynalı mevkidaşı Dimitro Kuleba ile Lviv'de bir araya geldi. Önce birebir daha sonra ise heyetlerarası bir görüşme gerçekleştirilirken, görüşmeler yaklaşık 1 saat sürdü. Heyetlerarası görüşme sonrasında ise Bakan Çavuşoğlu ve Kuleba ortak basın toplantısı düzenledi.

Kuleba'ya Ukrayna'nın geçirdiği zor günlerde kendisine vakit ayırdığı için teşekkür eden Bakan Çavuşoğlu, 8 Ekim'de Stratejik Planlama Toplantısını Lviv'de yaptıklarını dile getirerek, "Özellikle bu zor günlerde Lviv'e gelerek stratejik ortağımız Ukrayna'ya olan desteğimizi burada göstermek istedik. 24 Şubat'tan bu yana maalesef savaş devam ediyor ve binlerce sivil hayatını kaybetti. 3 milyonu aşkın masum insan ülkesini terk etmek zorunda kaldı. Yol üstünde ve özellikle kapılarda insanların beklediğini ve ülkesini terk ettiğini görüp üzüldük. Sonuçta bu savaşın bir an evvel sona ermesi gerekiyor. Akan kanın ve gözyaşının durdurulması gerekiyor. Biz ilk günden bu güne kadar çabalarımızı yoğunlaştırarak devam ediyoruz" diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Profesyonel Make Up Uzmanı Şeyma Karakut: Makyajın Büyülü Dokunuşu
Profesyonel Make Up Uzmanı Şeyma Karakut: Makyajın Büyülü Dokunuşu
YÖK'ten yurt dışı eğitim uyarısı
YÖK'ten yurt dışı eğitim uyarısı