Avusturya Öğrenci Çalışma İzni ve Okurken Çalışma Şartları

Avusturya Öğrenci Çalışma İzni ve  Okurken Çalışma Şartları
Avusturya Öğrenci Çalışma İzni ve  Okurken Çalışma Şartları News Tanıtım
Bu içerik 594 kez okundu.

Avusturya Öğrenci Çalışma İzni ve  Okurken Çalışma Şartları

 

 

Avrupa’nın merkezinde yer alan Avusturya, yabancı öğrenciler tarafından lisans, yüksek lisans, doktora,Erasmus ve dil eğitimi almak için sıklıkla tercih edilen ülkelerden biridir. Avusturya’nın oldukça eski bir tarihi bünyesinde barındırması ile Avusturya şehirleri; mimari, sanat, müzik ve edebiyat alanlarında entelektüel bir yapıya sahip olmuştur. Yüksek yaşam standardı, uygun maliyetli ve ucuz eğitimi ile Avusturya, yerleşmesi kolay ve yabancı öğrencilerin hoşgörü ile karşılandığı bir ülkedir.

Avusturya çok kültürlü bir yapıya sahip olması sebebiyle yabancı öğrencilerin Avusturya’da yaşama alışmaları kolaydır.

Üniversitelerinin dünya çapında ünlenmesi ve yabancı öğrenciler için Avusturya çalışma izninin verilmesi, Avusturya’nın bir öğrenci tarafından eğitim görmek amacıyla tercih edilmesinin temel nedenlerindendir.

Türkiye’den Avusturya’ya okumak için gidecek kişilere öğrenci vizesi başvurularında başvuru onay oranı en yüksek akredite kuruluş Vizem.net’in çalışanları Avusturya öğrenci çalışma izni hakkında merak edilenleri sorduk. 

Avusturya Öğrenci Çalışma İzni Nedir?

Avusturya öğrenci çalışma izni, Avusturya C veya D tipi öğrenci vizeleri ile ülkede bulunan öğrencilerin, eğitimleri sırasında çalışabilmelerini sağlayan bir izindir. Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülkelerden gelen öğrenciler, Avusturya’da çalışma izni bulunmadığı takdirde Avusturya’da çalışamazlar.

Avusturya'da Öğrenci Çalışma İzni Kimlere Verilir?

Avusturya’da öğrenci çalışma izni, Avusturya öğrenci vizesi ile Avusturya’da bulunan bir eğitim kurumundan lisans, yüksek lisans, doktora, Erasmus veya dil eğitimi almakta olan yabancı öğrencilere verilmektedir. 

Avusturya Öğrenci Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Avusturya öğrenci çalışma izni, Avusturya’ya eğitim görmek amacıyla alınan öğrenci vizesi ile birlikte alınabilmektedir. Kişiler Avusturya öğrenci vizesi alabilmek için Avusturya’da bir eğitim kurumuna başvurmuş ve kurum tarafından kabul edilmiş olmalıdır. Eğitim kurumuna kabul edilen öğrenci, Avusturya’daki eğitim kurumundan gelen kabul mektubu ve diğer vize evrakları ile birlikte randevu alarak vize başvuru merkezi üzerinden Avusturya öğrenci vizesi başvurusu yapmalıdır.

Avusturya öğrenci vizesi almak isteyen öğrenci, randevu gününde vize başvuru merkezine evrakları teslim etmeli, biyometri işlemlerini yapmalı ve vize ücreti ödemelidir. Avusturya öğrenci vizesinin onaylanması durumunda öğrenci çalışma izni de alınmaktadır.

VFS Global Üzerinden Öğrenci Çalışma İzni Alınabilir Mi?

VFS Global üzerinden öğrenci çalışma izni başvurusu yapılamaz. VFS Global yetkilendirilmiş aracı kurum olarak hizmet vermektedir.

Başvurular ikamet iline göre VFS Avusturya ofisleri tarafından toplanarak vize onayı için Türkiye’deki Avusturya dış temsilciliklerine iletilmektedir.

 

Avusturya Öğrenci Çalışma İzni Ne Kadar Süreliğine Verilir?

Avusturya öğrenci çalışma izni, sahip olunan öğrenci vizesi türüne göre değişmektedir. Kısa süreli eğitimler için alınan C tipi vize 3 ay, uzun süreli eğitimler için alınan D tipi vize ise 6 ay süreyle eğitim görme ve çalışma izni vermektedir.

Avusturya Öğrenci Çalışma İzni Uzatılabilir Mi?

Avusturya öğrenci çalışma izni, öğrenci vizesi ile paralel olarak uzatılabilmektedir. Avusturya öğrenci vize süresinin sona ermesine 3 ay kala, öğrenci vizesi ve öğrenci çalışma izni süresinin uzatılması için başvuru yapılmalıdır.

Öğrencinin vizeyi uzatmak için geçerli nedenlerinin olması ve öğrencinin eğitim programında bir başarı gösterdiğinin ispatlanması halinde yapılan Avusturya vizesi uzatma başvuruları kabul edilmektedir.

Öğrenciler İçin Avusturya'da Çalışma Şartları Nelerdir?

Öğrenciler için Avusturya’da çalışma şartları, öğrencinin eğitimini engellemeyecek şekilde düzenlenmiştir. Avusturya öğrenci çalışma vizesi ile öğrencilerin vize düzenlemelerine bağlı olarak haftada 10 ile 20 saat arasında çalışması mümkündür. Öğrencilerin çalışacakları işverenlerin, Kamu İstihdam Kurumuna (AMS) çalışma izni için başvurması gerekmektedir. 

Yabancı Öğrenciler İçin Avusturya'da İş İmkanları Nasıldır?

Yabancı öğrenciler için Avusturya’da iş imkanları genellikle yarı zamanlı barmenlik, baristalık, garsonluk gibi servis işlerinde bulunmaktadır. Yarı zamanlı işlerin yanı sıra yabancı öğrenciler Avusturya’da sadece cumartesileri çalışılan işleri veya kampüste öğrencilerin istihdam edilmesi amacıyla yer alan işleri tercih edebilmektedir. Yabancı öğrencinin okuduğu bölüme ilişkin profesyonel yaşamı deneyimleyebileceği bir staj programı kapsamında çalışması da mümkündür.

Avusturya Öğrenci İş İlanları Nereden Takip Edilir?

Avusturya öğrenci iş ilanların takip edildiği iş bulma siteleri aşağıda listelenmiştir.

  • https://www.studenjob.at/
  • www.unijobs.at/jobs 
  • www.willhaben.at/jobs/
  • https://www.uni.at/
  • https://www.karriere.at/

Avusturya'da En Popüler Öğrenci İşleri Nelerdir?

Avusturya’da en popüler öğrenci işleri; yabancı dil eğitmenliği, garsonluk, barmenlik, baristalık, kuryelik, satış elemanı, kasiyerlik ve otel personeli gibi işlerdir. Öğrenciler eğitim kurumlarında ise en sık kütüphanede ve kampüste bulunan restoran ve kafelerde çalışmaktadır.

Avusturya'da Öğrencilerin Ortalama Kazancı Ne Kadardır?

Avusturya’da öğrencilerin ortalama kazancı çalışılan işe göre değişmektedir. Öğrenciler arasında en popüler seçeneklerden biri olan cumartesi işlerinde aylık 300 ile 400 euro arasında kazanç elde edilirken; yarı zamanlı işlerde ise aylık 800 ile 1.000 euro arasında kazanılmaktadır. 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Profesyonel Make Up Uzmanı Şeyma Karakut: Makyajın Büyülü Dokunuşu
Profesyonel Make Up Uzmanı Şeyma Karakut: Makyajın Büyülü Dokunuşu
YÖK'ten yurt dışı eğitim uyarısı
YÖK'ten yurt dışı eğitim uyarısı