Aronya Bitkisi Nedir?

Aronya Bitkisi Nedir?
Aronya Bitkisi Nedir? hande
Bu içerik 214 kez okundu.
Reklam

Aronya Bitkisi Nedir?

Aronya bitkisi ülkemizde 2016 yılından itibaren öğrenilmeye yeyiştirilmeye başlanmıştır. Faydalarının saymakla bitmeyeceği bu bitkinin ana vatanı Ruya'dır. Bu sebepten hem de görüntüsünden dolayı Rus yaban mersini de denir. Ayrıca aranio adıyla da anılan bu bitki fidan şeklinden alınarak yetiştirilir. Çalı bitkisi sınıfında olan Aranyo en fazla 200 ile 250 cm yüksekliğinde büyür. Aronya fidanı ekildikten yaklaşık 2 sene sorasında meyve vermeye başlar.

Aronya Meyvesi Nedir?

Aronya bitkisi ülkemizde son yıllarda oldukça popüler hale gelmiş durumda. Bunda en önemli sebep sağlığına olan faydalarının oldukça fazla oluşu. Bundan dolayı süper meyve olarak adlandırılan Aranyo tadı bakımından da tatlı sulu ve lezzetidir. Özellikle son zamanlarda aronya meyvesine olan taleplerin artmasıyla aronya fidanı alıp kendi yetiştirmek isteyenler yada ticaretini yapanlar da yine bir okadar fazladır. Görünüşü ve tadı orman meyvesini andıran Aranyonın birçok sağlık sorununa karşı mücadele güçlü antikorlar ürettiği artık herkes tarafından bilinen bir gerçek. Hem taze meyve şeklinde hem de piyasada çay olarak bulunan aronya genelde taze şekliyle tercih ediliyor.

Aronya Meyvesinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Aronya meyvesi sağlığa oldukça faydalıdır. Özellikle taze tüketildiği taktirde sağlığınızı koruma açısından çok daha etkili olur. Aranyonın bazı faydalarını saymak gerekirse,

  • Aronya kandaki kolesterol seviyesini dengede tutar ve damar tıkanıklığını engeller.
  • Kandaki pıhtı oluşumunu engeller ve kan damarlarını güçlendirir.
  • Aranyo meyvesi saman nezlesi, sinüzit ve astım hastalıklarının hafiflemesine yardımcı olur.
  • Kansere karşı önleyici etkisiyle bilinen Aronya enfeksiyonlara karşı da savaşır, bağışıklığı arttırır.
  • Vücuttaki toksinlerin atılmasına da yardımcı olan Aranyo meyvesi birçok şekilde tüketiliyor.

Sağlığa hiç bir yan etkisi olmayan bu meyveye taze ulaşmak isteyenler aranyo fidanı arayışına giriyorlar. Her yaştan kişinin gönül rahatlığıyla tüketebileceği bu meyve evinizin bahçesinde bile yetiştirmeye müsaittir. Taze yetiştirilmiş garanti meyve veren fidanlarımız ile sizlere hizmet sunan firmamıza  Klonfidan.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Her türlü fidan ve bitki yetiştiriciliğinde öncü olan klonfidan ile fidanlarınız hızlı ve güvenli bir şekilde kapınıza kadar ulaşır.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
Burak Kalfa  Kimdir?
Burak Kalfa Kimdir?