Google AdWords Nedir ve Facebook Reklamlarından Farkı Nedir ?

Google AdWords Nedir ve Facebook Reklamlarından Farkı Nedir ?

Google AdWords Nedir ve Facebook Reklamlarından Farkı Nedir ?
Google AdWords Nedir ve Facebook Reklamlarından Farkı Nedir ? reklam
Bu içerik 504 kez okundu.
Reklam

 

Google AdWords, pazarlamacıların kısa reklam metinleri, ürün listeleri ve video içeriğinin Google Reklam Ağı içinde Web kullanıcılarına gösterilmesi için ödeme yaptığı, Google tarafından geliştirilmiş bir çevrimiçi reklamcılık hizmetidir. (Diğer adıyla Google ADS)

Ağ, milyonlarca web sitesini içeren Google Arama, Youtube ve Google Partnered platformlarını içerir ve bu da Google AdWords'ü dünyanın en büyük çevrimiçi reklam platformu haline getirir.

Google ADS, ilk olarak 2000 yılında piyasaya sürüldü ve Google'ın ana gelir kaynağıdır.

Reklamcılar, anahtar kelime aramalarına, ülkelerine ve cihaz türlerine göre tüketicileri hedeflemesi için Google'a ödeme yapar ve tıklama başına ödeme ağı aracılığıyla reklamlarını ürünleri veya hizmetleriyle ilgilenen kullanıcılara gösterir.

Reklamları, Google Arama gibi büyük arama motorlarının sponsorlu sonuçlarına ve ayrıca arama dışı sitelere, bloglara ve video sitelerine yerleştirebilir. Web yöneticilerinin, ikinci durumda web sitesi sahibi olarak kaydolmak zorunda kalmadan ürünlerini ve hizmetlerini pazarlamasına olanak tanır.

Google AdWords, kullanıcıların tıklamalar için teklif verdiği bir açık artırma ile aynı şekilde çalışır. Ancak, en yüksek tutarı veren kişi her zaman kazanmaz. Google, paranın yanı sıra, reklamları tıklayan kişilerin mümkün olan en iyi deneyimi yaşamalarını sağlamak için kalite puanı metriğini kullanır.

Google AdWords ve Facebook Reklamları

Google Ads, kullanıcıları satın alma olasılıklarının en yüksek olduğu bir zamanda hedeflemek veya araştırma yaparken içeriği tanıtmak için idealdir. Muhtemelen tıklama başına biraz daha fazla ödersiniz, ancak alıcı niyeti olduğundan daha yüksek bir dönüşüm oranı elde edersiniz.

Google Adwords'te reklam verenlere ve rekabetçi sektörlere bağlı olarak tıklama başı maliyete yüksek miktarda harcama yapabilirsiniz. Öte yandan Facebook Reklamları, ürününüzün varlığından bile haberdar olmayan, çözümünüzü veya markanızı aramadıklarını ima eden kişilere ulaşmanızı sağlayan, kapsamlı hedefleme seçenekleri sunan ilgi alanına dayalı hedefleme platformlarıdır. Bu, ürün bilinirliğini, merakını ve talebini artırmanın harika bir yoludur.

Ne olursa olsun, Google ve Facebook Reklamları arasındaki temel farkları anlamak, şirketiniz için en iyi sonuçları elde etmek için her bir platformu kullanmanıza yardımcı olacaktır. TO'nuza ve diğer hedefleme faktörlerine bağlı olarak Facebook reklamlarına çok az miktarda harcama yapabilirsiniz.

Google AdWords ve Facebook Reklamları Arasındaki 2 Temel Fark

1. Arama Amacı

Arama amacı, Google ve Facebook Reklamları arasındaki en önemli farklardan biridir.

Google'daki kullanıcılar belirli bir şey ararken, Facebook kullanıcılarına ilgi alanlarına göre reklamlar sunulur.

Çekmeli pazarlama tekniğini kullanan Google'ın aksine, Facebook marka bilinirliğine odaklanır.

Deneyimli PPC reklamverenleri bu kavramın farkındadır ve reklamın ve açılış sayfasının arama amacına uygun olmasını sağlar. Öte yandan, acemi reklamverenler genellikle ürünleriyle yalnızca gevşek bir şekilde ilgili olan ve arama amacına tam olarak uymayan terimler için reklam yapma hatasına düşerler ki bu bir hatadır.

Sonuç olarak, Google aramanın amacı, tüketicilerin aradığı şeye tam olarak uyan bir reklam sağlamaktır. Bunu yaparak, arama amacına uyma ve reklamınızın tıklama ve dönüşüm oranlarını artırma olasılığınız daha yüksek olacaktır.

2. İlgi Alanına Dayalı

Facebook'ta ürününüzü aramayan kişilere reklam verebilirsiniz . Bu, Facebook Reklamlarının ürün farkındalığını ve ilgiyi artırmak için mükemmel bir strateji olduğu anlamına gelir.

İnsanlar varlığınızı bilmiyorlarsa satacaklarınız ile ilgilenmeyecekler ve varlığınızı bilmiyorlarsa ürününüzü veya markanızı aramayacaklar. Facebook'un en büyük varlıklarından biri, kapsamlı İlgi alanına dayalı hedefleme yetenekleridir. Facebook'ta kullanıcıları, yaş, cinsiyet, ilgi alanları ve genel olarak dönüşüm oranını artırmanıza yardımcı olacak daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli kriterlere göre hedefleyebilirsiniz.

Google AdWords Reklamverenlerden Nasıl Ücret Alır ?

Reklamcılar, reklamlarına yapılan bir tıklama için ödemeye hazır oldukları tutar olan bir teklif verir. Ayrıca reklamları için günlük bir bütçe de belirleyebilirler.

Pazarlamacıların teklif için elde ettiği üç seçenek şunlardır:

  • Tıklama başına maliyet (TBM), birisi reklamı tıkladığında teklif tutarını ödeyeceğinizi belirtir.
  • Edinme başına maliyet (EBM), dönüşüm için ödeyeceğiniz yaklaşık tutar anlamına gelir.
  • Binbaşı Maliyet (BGBM), reklamınız 1000 gösterim veya görüntüleme aldığında ödediğiniz tutarı ifade eder.

Google AdWords ile Ne Elde Edersiniz ?

İşletmeler, Google AdWords ile arama ve görüntüleme ağlarındaki ziyaretçileri hedefleyebilir.

Reklamverenler, arama ağı aracılığıyla alakalı terimler için teklif verir. Bir arama sorgusunun parçası olarak Google'da belirli anahtar kelimeleri arayan kullanıcılar, reklamlarını görür.

Ücretli arama sonuçları genellikle sayfanın üstünde ve altında, yanlarında küçük bir reklam simgesiyle gösterilir.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
Burak Kalfa  Kimdir?
Burak Kalfa Kimdir?