YÖK Denklik Verdiği Üniversiteler

YÖK Denklik Verdiği Üniversiteler
YÖK Denklik Verdiği Üniversiteler hande
Bu içerik 97 kez okundu.
Reklam

YÖK Denklik Verdiği Üniversiteler

YÖK Denklik Verdiği Üniversiteler listesinden seçim yaparak mezun olduktan sonra yurtdışında eğitim alacağınızdan emin olabilirsiniz. YÖK eşdeğeri doğrudan dünya sıralamasında ilk binde yer alan bir üniversiteye verilir. Ayrıca seçtiğiniz üniversitenin YÖK üniversitesi tarafından tanınıp tanınmadığını öğrenmek için YÖK’e başvurabilirsiniz. Veya doğrudan başvurmak istediğiniz okulla iletişime geçerek denklik konusunu öğrenebilirsiniz. Yabancı üniversiteler genellikle öğrencileri lise ortalamalarına göre seçerler. Bu, birçok Türk öğrenciye her yıl yabancı üniversiteleri seçme fırsatı veriyor.

YÖK Denkliği Olan Üniversiteler

YÖK Denklik Verdiği Üniversiteler listesi, YÖK ve Millî Eğitim Bakanlığı'nın resmi bursiyerler için açıkladığı üniversitelerdir. Bu, öğrencilerin kendi seçimlerini yapabilecekleri bir listedir. Amerikan üniversiteleri en popüler üniversiteler listesinin başında yer alıyor. Almanya, Avustralya, Belçika, Çin, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İspanya, İsviçre, İsveç gibi birçok ülkenin yer aldığı YÖK Eşdeğer Üniversiteler listesinden öğrencilere ilk yardım sağlanmaktadır. Yabancı üniversiteler öğrencilere çok yüksek kariyer fırsatları sunmaktadır. Özellikle dil öğrenimi ile ilgili olarak dil eğitimi sunarlar. Yurtdışında üniversite eğitimini tercih etme nedenlerinden biri de budur.

Denklik ve tanınma arasındaki fark

Tanınma ve denklik aynı şey değildir ve genellikle karıştırılır. Devlet tarafından tanınan üniversitelerimiz için denklik süreci ilgili mevzuata göre değerlendirilmekte ve süreç sonunda sonuçlandırılmaktadır. Kurulumuzun ilgili yabancı yükseköğretim kurumlarını tanıması, bu yükseköğretim kurumunun mezunlarına doğrudan denklik hakkı vermemektedir.

YÖK Tanınan Yabancı Üniversiteler

YÖK Denklik Verdiği Üniversiteler listesindeki tüm üniversiteler YÖK tanınma kriterlerini karşılamaktadır. Böylece YÖK, bu üniversitelerden mezun olan öğrencilerin diplomalarıyla eşleşiyor. Bu durum Türkiye'de hem özel hem de kamu kurumlarında iş olanaklarını artırmaktadır. Denklik sınavlarına genel olarak YÖK üniversiteleri denklik listelerinde olmayan üniversitelerden mezun olan öğrenciler katılmaktadır.

Yeterli puan toplayan öğrencilerin diplomaları eşdeğer kabul edilebilir. Hukuk fakülteleri gibi bazı bölümlerin farklı dersleri olabilir. Bu durumda YÖK, öğrencileri bu ayırt edici dersleri seçtikleri üniversitelerde tamamlamaya yönlendirir. Böylece YÖK eşdeğeri bir ders almak isteyen öğrenciler, diferansiyel dersleri tamamlarlar. Sınavı geçerler ve yeterli puan alırlarsa, diploma eşdeğeri alırlar. Öğrencilerin yurtdışında eğitim almak için üniversite seçerken denklik alabilecekleri okulları seçmeleri önemlidir.

Eurostar Yurtdışı Eğitim Kâtip Mustafa Çelebi Mahallesi İstiklal Caddesi No: 49/5 (Mavi Han) Taksim- Beyoğlu / İstanbul Tel: 0(212) 244 66 00 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
Burak Kalfa  Kimdir?
Burak Kalfa Kimdir?