Metal Inert Gaz (MIG) Kaynağı Nedir?

Metal Inert Gaz (MIG) Kaynağı Nedir?
Metal Inert Gaz (MIG) Kaynağı Nedir? News Tanıtım
Bu içerik 236 kez okundu.

Metal Inert Gaz (MIG) Kaynağı Nedir?

Metal İnert Gaz (MIG) kaynağı, ısıtılan ve bir kaynak tabancasından kaynak havuzuna beslenen sürekli bir katı tel elektrot kullanan bir ark kaynağı işlemidir. İki temel malzeme bir araya getirilerek eritilir ve birleştirilir. Tabanca, kaynak havuzunu havadaki kirleticilerden korumaya yardımcı olan bir koruyucu gazı elektrotla birlikte besler.

 

 Metal İnert Gaz (MIG) kaynağı ilk olarak 1949 yılında ABD'de alüminyum kaynağı için patentlenmiştir. Örtüsüz tel elektrot kullanılarak oluşturulan ark ve kaynak havuzu, o zamanlar kolayca bulunabilen helyum gazı ile korunuyordu. Yaklaşık 1952'den itibaren bu proses, İngiltere'de koruyucu gaz olarak argon kullanılarak alüminyumun ve CO2 kullanılarak karbon çeliklerinin kaynağının yapılmasında yaygınhale geldi. CO2 ve argon-CO2 karışımları metal aktif gaz (MAG) prosesleri olarak bilinir. MIG, yüksek biriktirme oranları ve yüksek verimlilik sunarak MMA'ya cazip bir alternatif olarak kabul edilir.

 

Proses Özellikleri

MIG/MAG kaynağı hem ince sac hem de kalın kesitli bileşenler için uygun çok yönlü bir tekniktir. Bir tel elektrodun ucu ile iş parçası arasına bir ark oluşturulur ve her ikisi de eritilerek bir kaynak havuzu meydana getirilir. Tel, kaynak bağlantısı için hem ısı kaynağı (tel ucundaki ark aracılığıyla) hem de dolgu metali görevi görür. Tel, kaynak akımını tele ileten bir bakır temas borusu (kontak ucu) içinden beslenir. Kaynak havuzu, teli çevreleyen bir nozuldan beslenen koruyucu gaz tarafından çevredeki atmosferden korunur. Koruyucu gaz seçimi, kaynak yapılan malzemeye ve uygulamaya bağlıdır. Tel, tahrik motoru tarafından bir makaradan beslenir ve kaynakçı kaynak şalomasını birleşme hattı boyunca hareket ettirir. Teller katı (basit çekilmiş teller) veya özlü (toz akı veya metal dolgulu metal kılıftan oluşan kompozitler) olabilir. Sarf malzemeleri genellikle diğer proseslere yönelik olanlara kıyasla rekabetçi fiyatlara sahiptir. Tel sürekli olarak beslendiği için proses yüksek verimlilik sunar.

 

Tel besleme hızı ve ark boyu güç kaynağı tarafından kontrol edildiğinden, ancak hareket hızı ve tel konumu manuel kontrol altında olduğundan, manuel MIG/MAG kaynağı genellikle yarı otomatik bir işlem olarak adlandırılır. Tüm proses parametreleri doğrudan bir kaynakçı tarafından kontrol edilmediğinde de proses mekanize edilebilir, ancak yine de kaynak sırasında manuel ayarlama gerekebilir. Kaynak sırasında herhangi bir manuel müdahale gerekmediğinde, süreç otomatik olarak adlandırılabilir.

 

Proses genellikle pozitif yüklü tel ve sabit voltaj sağlayan bir güç kaynağına bağlı olarak çalışır. Tel çapı (genellikle 0,6 ila 1,6 mm arasında) ve tel besleme hızı seçimi, telin yanma hızı ile besleme hızı bir denge oluşturacağından kaynak akımını belirler.

Metal Transfer Modu

Metalin elektrottan kaynak banyosuna aktarılma şekli veya modu, prosesin çalışma özelliklerini büyük ölçüde belirler. Üç temel metal aktarım modu vardır:

 

Kısa devre / Daldırma

Damlacık / sprey

Darbeli

Kısa devre ve darbeli metal transferi düşük akımla çalışma için kullanılırken, sprey metal transferi yalnızca yüksek kaynak akımlarında kullanılır. Kısa devre veya 'daldırma' transferinde, telin ucunda oluşan erimiş metal, telin kaynak havuzuna daldırılmasıyla aktarılır. Bu işlem düşük bir voltaj ayarlanarak elde edilir; 1,2 mm çaplı bir tel için ark voltajı yaklaşık 17V (100A) ila 22V (200A) arasında değişir. Cürufu en aza indirmek için tel besleme hızına göre voltaj ve endüktansın ayarlanmasında dikkatli olunması gerekir. Endüktans, tel kaynak havuzuna daldırıldığında meydana gelen akımdaki dalgalanmayı kontrol etmek için kullanılır.

 

Damlacık veya sprey transferi için, telin kaynak havuzu ile temas etmemesini, yani kısa devre yapmamasını sağlamak için çok daha yüksek bir voltaj gereklidir; 1,2 mm çapında bir tel için gereken ark voltajı yaklaşık 27V (250A) ila 35V (400A) arasında değişir. Telin ucundaki erimiş metal, küçük damlacıklardan oluşan bir sprey şeklinde (telin çapı kadar ve daha küçük boyutta) kaynak havuzuna aktarılır. Bununla birlikte, damlacıkların ark boyunca zorla yansıtılmadığı minimum bir akım seviyesi, eşik vardır. Eşik akım seviyesinin çok altında bir açık ark tekniği uygulanırsa, düşük ark kuvvetleri telin ucunda büyük damlacıkların oluşmasını önlemekte yetersiz kalacaktır. Bu damlacıklar, normal yerçekimi kuvvetleri altında ark boyunca düzensizce aktarılır. Darbeli mod, kısa devre ve cürufu önlemek için düşük akım seviyelerinde, yani eşik seviyesinin altında açık arkı stabilize etmenin yöntemi olarak geliştirilmiştir. Metal transferi, her darbe bir damlacığı ayırmak için yeterli güce sahip olan akım darbeleri uygulanarak elde edilir. Sinerjik darbeli MIG, güç kaynağının tel bileşimi ve çapına göre ayarlanmasını (darbe parametreleri) ve darbe frekansının tel besleme hızına göre ayarlanmasını sağlayan özel bir ayar mekanizması tipini ifade etmektedir.

 

Koruyucu Gaz

Ark ve kaynak havuzunun genel korumasına ek olarak, koruyucu gaz bazı önemli işlevi yerine getirir:

 

ark plazmasını oluşturur

malzeme yüzeyindeki ark köklerini stabilize eder

erimiş damlacıkların telden kaynak havuzuna düzgün bir şekilde aktarılmasını sağlar

Bu nedenle, koruyucu gazın arkın kararlılığı ve metal transferi ile kaynak havuzunun davranışı, özellikle de nüfuzu üzerinde önemli bir etkisi olacaktır. MIG kaynağı için genel amaçlı koruyucu gazlar argon, oksijen ve CO2 karışımlarıdır ve özel gaz karışımları helyum içerebilir. Normalde çeşitli malzemeler için kullanılan gazlar şöyle sıralanabilir:

 

Çelikler:

CO2

argon +2 ila %5 oksijen

argon +5 ila 25% CO2

Demir dışı (örneğin alüminyum, bakır veya nikel alaşımları):

argon

argon / helyum

Argon bazlı gazlar, CO2 ile karşılaştırıldığında, genellikle parametre ayarlarına karşı daha toleranslıdır ve daldırma transfer modunda daha düşük cüruf seviyeleri gösterir. Ancak, bu gazlar daha soğuk olduğu için füzyon kusurlarının oluşmaması riski daha yüksektir. CO2, yüksek geri plazma kuvvetleri nedeniyle açık ark (darbeli veya sprey transferi) modlarında kullanılamadığından, normalde oksijen veya CO2 içeren argon bazlı gazlar kullanılır.

 

Uygulamalar

MIG/MAG çoğu endüstri sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır ve biriktirilen tüm kaynak metalinin %50'sinden fazlasını oluşturmaktadır. MMA ile karşılaştırıldığında, MIG/MAG esneklik, bırakım hızı ve mekanizasyona uygunluk açısından avantajlıdır. Bununla birlikte, MIG/MAG metali 'fışkırtmak' için ideal olsa da, MIG kaynakçısının yüksek derecede yönlendirme yeteneği gerektirdiği unutulmamalıdır.

 

 

Magmaweld MIG kaynağı satın almak isterseniz lütfen sitemizi ziyaret ediniz. https://www.hirdavat20.com/gazalti-mig-mag-kaynak-makineleri-pmk26

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Profesyonel Make Up Uzmanı Şeyma Karakut: Makyajın Büyülü Dokunuşu
Profesyonel Make Up Uzmanı Şeyma Karakut: Makyajın Büyülü Dokunuşu
YÖK'ten yurt dışı eğitim uyarısı
YÖK'ten yurt dışı eğitim uyarısı