Diş Törpüleme Nedir?

Diş Törpüleme Nedir?
Diş Törpüleme Nedir? hande
Bu içerik 126 kez okundu.
Reklam

Diş Törpüleme Nedir?

Diş törpüleme nedir? Diş törpüleme, diş yüzeyinden ince bir mine tabakasının çıkarılması işlemidir. Bu, dişinizin yüzeyini pürüzsüzleştirmeye yardımcı olarak fırçalamanızı ve diş ipi kullanmanızı kolaylaştırır. Diş törpüleme işlemine dair merak edilen sorulara yanıtlar veren Dt Dr. Cenker Selçuk; diş törpüleme işleminin neden yapıldığına dair soruları yanıtladı. İşte detaylar!

Törpüleme, dişi şekillendirmek ve hatta mevcut olabilecek herhangi bir düzensizliği gidermek için de kullanılabilir. Diş taşı temizliği ve kök düzeltme olarak da bilinen diş törpüleme, diş yüzeyindeki sert tortuların giderilmesine yardımcı olabilecek bir diş tedavisidir. Bu tarz işlemler mutlaka bu alanda uzman olan diş hekimleri tarafından yapılmak durumundadır.

Diş Törpüleme Neden Yapılır?

Günlük aşınma ve yıpranma nedeniyle dişler zamanla aşınabilir. Dişleri törpüleme, dişlerinizi doğal şekline döndürmeye yardımcı olarak sağlıklı ve çekici görünmelerini sağlar. Böyle durumlarda diş törpüleme işleminin yapılması önerilmektedir. Çünkü diş törpüleme işlemi, hastalarımız için ağrı ve rahatsızlığı en aza indirecek şekilde küçük ayarlamalar yapmamızı sağlar. Dişlerinizin şeklini, çiğnerken veya konuşurken daha rahat olmaları için bu işlem üst düzeyde bir etkiye sahiptir. Ayrıca törpülenmiş emaye, törpülenmemiş emayeden daha pürüzsüz görünür. Bu da dişlerinizin arasını diş ipi veya diş arası fırçasıyla temizlemeyi kolaylaştırır.

Diş plağı, yiyecek ve içecek bırakıldığında dişlerin üzerinde oluşan yapışkan bir maddedir. Diş çürümesine ve diş eti hastalığına neden olabilecek bakterileri içerir. Zamanla, plak dişlerinizde birikebilir ve tartar oluşturabilir. Diş törpüleme işlemi öncesinde şayet dişinizde diş plağı ya da çürümesi gibi sorunlar varsa mutlaka tedavi edilmelidir. Böylece ağız ve diş sağlığının üst düzeyde bir kalitede hayata geçirilmesi de mümkün olacaktır. Burada diş törpüleme işleminin estetik görsellik noktasında üst düzeyde bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir.

Diş Törpüleme İşlemi Hangi Avantajları Sunar?

Dişleri törpüleme, diş hekiminizin yalnızca fırçalama yoluyla giderilmeyen fazla tartardan kurtulmasını sağlar. Diş törpüleme, diş hekiminin plak ve tartarı çıkarmak için diş yüzeyini kazıdığı bir tedavi yöntemidir. Bu işlem; genellikle ölçekleme ve cilalama veya kök düzeltme gibi diğer diş işlemleriyle aynı zamanda yapılır.

Unutmamak gerekir ki dişlerinizde biriken tartar diş eti hastalığına ve diş çürümesine neden olabilir. Törpüleme, daha fazla birikmesini önlemek ve sağlıklı diş etlerini korumak için tartarı dişlerinizden uzaklaştırır. Dişlerinizde plak oluşumu da diş eti hastalığına ve diş çürümesine neden olabilir. Törpüleme, plakları dişlerinizden uzaklaştırır, böylece enfeksiyon kapma ihtimalleri azalır.

​​​​​​​

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
Burak Kalfa  Kimdir?
Burak Kalfa Kimdir?