ARDUİNO NEDİR?

ARDUİNO NEDİR?
ARDUİNO NEDİR? News Tanıtım
Bu içerik 233 kez okundu.

ARDUİNO NEDİR?

Arduino, son yıllarda bireylerin sıkça duyduğu ancak tanım itibariyle yeterli bilgiye sahip olmadığı bir husustur. Bu kavramın genel olarak tanımı şu şekildedir: Elektrik ile alakadar olan her bireyin kolayca kullanabilmesi için tasarlanmış açık kaynaklı bir platformdur. Bu platform mikrokontrolcü bir prensiple çalışır. Arduino platformu sayesinde birçok işlem yapılabilir. Işık yakıp söndürmek, motorlu yapıları çalıştırmak bu işlemlerden bazılarıdır.

Arduino sistemlerinin her seviyeye uygun modellemeleri vardır. Başlangıç seviyesi de bunlardan biridir. Bireylerin başlangıç seviyesinden en çok tercih ettiği Arduino çeşidi ise Arduino Uno kartıdır. Peki kullanıcılar tarafından sıkça tercih edilen Arduino Uno nedir? Arduino Uno özellikleri nelerdir? İşte cevabı…

Arduino Uno, yazılım ve donanım prensipli bir geliştirme platformuna verilen isimdir. Bu kartları kullanarak çok az seviyede elektrik ve yazılım bilgisine sahip olsanız bile birçok farklı teknolojik ürün üretme imkanına sahip olursunuz. Kısaca herkese hitan eden bir geliştirme kartı diyebiliriz.

Arduino Uno Özellikleri

Arduino Uno özellikleri itibariyle diğer geliştirme platformlarından farkı vardır. Bu farklar sık tercih edilmesini sağlayarak onu özel bir yere konumlar. Arduino Uno geliştiricisinin özelliklerini birkaç başlık altında belirtmek mümkün.

  • Arduino Uno’da USP girişi vardır. Bu da USP ile programlanma imkânı sağlar.
  • Donanımında 6 tane analog girişi vardır.
  • 14 adet dijital giriş ve çıkışa sahiptir.
  • Bilgisayara bağlı güç ünitesinden besleneceği gibi aynı zamanda da harici güç kaynakları ile de elektrik akışı sağlanabilir.

Arduino Uno ana kartının üzerinde regülatör harici bir güçten gelen voltaj, sistem için uygun olan enerji seviyesine göre düzenlenir. Bu sayede sağlıklı çalışması sağlanır. Tüm bu özellikler göz önünde bulundurulduğunda her seviye için Arduino Uno vazgeçilmez bir tercihtir.

Arduino Uno Setlerinde Neler Var?

Arduino setler içerisinde tüm sistemsel ihtiyaçlarını karşılayacak elemanlar mevcuttur. Temel devre elemanları, breadbord, jumper kablo, malzemelerin konulabileceği şık tasarıma sahip bir kutu ve USB kablosu, Arduino Uno setlerinin içerisinde bulunan parçalardan bazılarıdır. Ayrıca uzman kişilerce hazırlanmış 20 sayfalık tanıtım kitapçığı, özellikle başlangıç seviyesinde olanlar için onulmaz bir fırsattır.

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Profesyonel Make Up Uzmanı Şeyma Karakut: Makyajın Büyülü Dokunuşu
Profesyonel Make Up Uzmanı Şeyma Karakut: Makyajın Büyülü Dokunuşu
YÖK'ten yurt dışı eğitim uyarısı
YÖK'ten yurt dışı eğitim uyarısı