Reklam

Kübra YILDIZ ÇOLAK’a Soruyoruz

Arabuluculuk konusu son dönemde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı. Birçok Avrupa ülkende de kullanılan bu sistem ülkemizde de yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. Arabulucuk, aslında tek bir konu üzerinde durmayan bir sistem olarak bilinmektedir. Ticari Arabuluculuk, İş Hukuku Arabuluculuğu, İhtiyari Arabuluculuk gibi başlıklar başta olmak üzere birçok alanda sistemin kullanılması mümkün olacaktır.

 Kübra YILDIZ ÇOLAK’a Soruyoruz
 Kübra YILDIZ ÇOLAK’a Soruyoruz reklam
Bu içerik 522 kez okundu.
Reklam

 

Arabuluculuk konusu son dönemde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı. Birçok Avrupa ülkende de kullanılan bu sistem ülkemizde de yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. Arabulucuk, aslında tek bir konu üzerinde durmayan bir sistem olarak bilinmektedir. Ticari Arabuluculuk, İş Hukuku Arabuluculuğu, İhtiyari Arabuluculuk gibi başlıklar başta olmak üzere birçok alanda sistemin kullanılması mümkün olacaktır.

Bugün Ankara Barosu avukatlarından ve aynı zamanda Arabuluculuk yapan Kübra YILDIZ ÇOLAK ile "Arabuluculuk" konusu hakkında değerlendirmelerde bulunacağız.

Merhaba Kübra Hanım kendinizden biraz bahseder misiz?

Merhabalar, 2007 Yılında Kıbrıs'da bulunan Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum.  Mezun olduktan sonra Serbest Avukat sıfatıyla bir meslektaşımın yanında meslek hayatıma başladım. 2009 yılında Ankara Avukat ofisimi açtım ve hala aynı yerde Serbest Avukatlık yapıyorum.

Kübra Hanım, ilk olarak bize "Arabulucuk" ile ilgili anlaşılabilir bilgi verebilir misiniz?

Arabuluculuk, aslında oldukça mantıklı ve her iki taraf içinde yapılması gereken bir sistemdir. Biz anlaşmazlık yaşayan iki tarafın deyim yerindeyse hakemliğini yapıyor ve her iki tarafında durumdan en az hasarla ayrılmasına yardımcı oluyoruz. Burada iki taraf arasında üçüncü kişi olarak tarafsız ve adil bir yaklaşımla arada oluşan uyuşmazlığın ortadan kaldırılmasına yardımcı oluyoruz. Burada önemli olan iki taraf arasında ortaya çıkan anlaşmazlık konusunu çok iyi bir şekilde incelemek ve her iki tarafın da kabul edebileceği makul bir zemin oluşturmaktır.

Peki,  Kişiler ne zaman arabulucuya başvurabilir?

Bunun için temelde belirli bir şart yoktur. Yani anlaşmazlık yaşayan iki taraf mahkemeden önce ya da mahkeme sırasında arabuluculuk sisteminden yararlanabilir. Bunun ikin de temelde iki farklı yön bulunmaktadır. Mahkemeden önce yapılan arabuluculuk sayesinde uyuşmazlık ortadan kaldırılırsa mahkemeye gerek kalmaz. Eğer mahkeme aşamasında arabuluculuk sisteminden faydalanmak istenirse o durumda da hâkim duruşmayı en çok iki kez üç aya kadar erteleyebilir. Eğer taraflar anlaşma sağlar ve arada ki uyuşmazlık sona ererse mahkeme davaya bakmayı bırakır ve iki tarafın mutabakat sağladığı anlaşma metnini geçerli kabul eder. Eğer taraflar arabuluculuk sistemi sonucunda da anlaşamazsa mahkeme davayı görmeye devam eder ve sonuca bağlar.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barut;
Barut; "Kara kışa inat, bahar gelecek"
Güzel Sanata Hazırlık
Güzel Sanata Hazırlık