Reklam

Septoplasti Nedir?

Septoplasti Nedir?

Septoplasti Nedir?
Septoplasti Nedir? reklam
Bu içerik 496 kez okundu.
Reklam

 

 

Burun kemiği eğriliği basit bir KBB muayenesiyle kolaylıkla tespit edilebilir. Burun arkasında olan problem endoskopik yöntemlerle, bazen de tomografiden destek alınarak tespit edilir. Burun bölmesinin düzeltilmesi için uygulanabilecek tek yöntem septoplasti yani ameliyattır. Burun ameliyatı olanlara uygulanan silikon tampon uygulaması ile burun ameliyatı olanlar tam nefes alamasalar bile bu tampon ile normale yakın nefes alabilmektedirler. Birkaç gün tampon burunda tutulur, tamponun çekilmesi sırasında gazlı tampona göre bir ağrı oluşmaz. Ameliyat lokal ya da genel anestezi ile yapılabilmektedir.

 

 

 

Burun Kemiği Eğriliklerinin Etkisi Nedir?

 

Burun kemiğinde doğumdan dolayı veya sonradan oluşan darbelere veya hastalıklara bağlı olarak burnun ortasında düz olması gereken kemiğin veya kıkırdağın eğri olarak büyümesine ‘burun kemiği eğriliği’ denilmektedir. Burun kemiği eğriliği, en sık görülen burun tıkanıklığı nedenlerinden biridir. Burnun kemiği burun çatısı içine sığmayıp, sağ veya sola kayıp hastanın burundan rahat nefes almasını engeller. Bu durum çocukluktan 18 yaş dönemine kadar olan periyot için ayrı olarak değerlendirilmektedir.

 

Çocukluk dönemi burun eğrilikleri, her iki burun deliğini kapatmıyorsa 18 yaş dönemine kadar takip edilebilir. Ancak 18 yaşından sonra burun deliklerinin kapanması, kalbin fonksiyonlarını etkileyeceği ve akciğer kapasitesi azaldığı için mutlaka acilen düzeltilmesi gereklidir. Burun ameliyatı olanlar, her iki burun deliğinin içerisinde bulunan kemik ve kıkırdaklarında operasyonla düzeltilme sonrasında, burun ve sinüslere giden hava yolları açılır; bu şekilde normal oksijen alması sağlanır.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barut;
Barut; "Kara kışa inat, bahar gelecek"
Güzel Sanata Hazırlık
Güzel Sanata Hazırlık