Reklam

Son dakika! ABD Gara'da nasıl geri adım attı? Perde arkasını Dicle Canova anlattı

Son Dakika Haberleri İnternet - Amerika Birleşik Devletleri, Gara'da nasıl geri adım attı? Dışişleri'nde ABD'nin Ankara Büyükelçisi'ne ne söylendi? Perde arkasını CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova anlattı.

Son dakika! ABD Gara'da nasıl geri adım attı? Perde arkasını Dicle Canova anlattı
Son dakika! ABD Gara'da nasıl geri adım attı? Perde arkasını Dicle Canova anlattı
Bu içerik 1053 kez okundu.
Reklam

Dicle Canova'nın açıklamaları şöyle:

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, "Türk vatandaşlarının terör örgütü PKK'nın elinde öldüğü haberleri doğruysa, bu eylemi en güçlü şekilde kınıyoruz" demesi tepki çekmişti. "NATO müttefiki Türkiye'nin açıklamalarına güvenilmiyor mu?" gibi iki ülke ilişkilerini derinden etkileyecek noktalara doğru gidebilecek bir açıklamaydı. Nitekim Cumhurbaşkanı da dün "NATO'da bu birlikteliğimizi sürdüreceksek bize samimi davranacaksınız" diye uyardı.

ÇAVUŞOĞLU'DAN ABD ELÇİSİNE UYARI

Arkasından ABD Büyükelçisi David Satterfield, Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldı, o açıklama kınandı. Büyükelçi, ABD Masası Genel Müdürü Levent Gümrükçü ile görüştü ama bakanlığa giriş yaparken bir rastlantı oldu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile karşılaştı. Ayaküstü Bakan'la da konuştu. Bizzat Bakan tarafından da duyulan rahatsızlık iletildi büyükelçiye. Nitekim büyükelçinin de Dışişleri Sözcüsü'nün açıklamasını talihsiz olarak nitelendirdiği belirtiliyor.

ÇAVUŞOĞLU'NDAN BLINKEN'E NET MESAJ

Arkasına iki Dışişleri Bakanı görüştü ve o görüşme sonrası ABD açıklaması değişti. Bu kez şehitlerden PKK'nın sorumlu olduğu vurgulandı. O görüşmede Çavuşoğlu, muhatabına "Türkiye'ye güven meselesi bu. En yüksek Türk makamlarından gelen açıklamanın sorgulanması müttefiklik ilişkisine sığmaz" dedi.

ABD ELÇİSİ'NE DELLİLER GÖSTERİLDİ

Mesajlar etkili oldu öyle ki ABD Büyükelçisi taziye için Savunma Bakanlığı'na gitti. Aslında Dışişleri Bakanlığı'ndan sonra PKK'nın sorumluluğu kabul edilmiş vaziyetteydi ama Savunma Bakanlığı'nda Büyükelçi'ye deliller de gösterildi. Neydi o deliller? Edindiğim bilgilere göre büyükelçiye şehitlerin otopsi raporları ile fotoğrafları gösterildi. Böylece başlarından vurularak öldürüldükleri hem Adli Tıp incelemesi ile hem de görsellerle kanıtlandı.

ABD Elçisi'nin hem Dışişleri Bakanlığı'na hem de Savunma Bakanlığı'nda Dışişleri Sözcüsü'nün açıklaması için, "Böyle bir dönemde talihsiz ve yanlış bir açıklama" dediği belirtiliyor.

abd türkiye gara gara operasyon Türk Silahlı Kuvvetleri Dicle Canova
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barut;
Barut; "Kara kışa inat, bahar gelecek"
Güzel Sanata Hazırlık
Güzel Sanata Hazırlık