Reklam

Marteniçka nedir, neden yapılır?  Çestita Baba Marta kutlanmaya başlandı

Gazete Haberleri - Bulgaristan’da baharın gelişi Baba Marta etkinlikleriyle kutlanıyor. Geleneksel olarak üretilen marteniçka ile kutlamalar sürer. Peki, Çestita Baba Marta ve marteniçka nedir, nasıl yapılır?

Marteniçka nedir, neden yapılır?  Çestita Baba Marta kutlanmaya başlandı
Marteniçka nedir, neden yapılır?  Çestita Baba Marta kutlanmaya başlandı
Bu içerik 155 kez okundu.
Reklam

Mart ayının başlangıcı ile birlikte Bulgaristan’da geleneksel olarak marteniçka yapılır. Baharın gelişini Çeştita Baba Marta etkinlikleri ile kutlayan kişiler bu etkinliklerde marteniçka hazırlarlar.

Martenitsa, 1 Mart'tan başlayarak martın sonuna kadar takılan, beyaz ve kırmızı yünden yapılan bir süstür. Baharın gelişi münasebetiyle geleneksel Baba Marta (Marta Nine) günleri başlar. Çok eskilere dayanan Baba Marta, Bulgaristan’a has bir gelenektir. Bu günde Bulgarlar yakınlarına ve arkadaşlarına “martenitsa” olarak adlandırılan sembolleri, yıl boyu sağlık ve güç dileğiyle hediye ederler. Âdete göre, martenitsalar kırlangıç veya leylek görünceye kadar taşınırlar.

BABA MARTA NEDİR?

Bu bayram Bulgarcada "Çestita Baba Marta!" şeklinde kutlanır. Baba Marta - Marta Nine, günümüze kadar korunmuş en saygın geleneklerden biridir. Bu takılar, meyve ağaçlarına, evlere, ev hayvanlarına da takılırlar. Bu şekilde yeni başlayan tarım yılının da bereketli ve verimli olması için dilekler tutulur.

MARTENİÇKA NEDİR NASIL YAPILIR?

İlk martenitsalar, başka takı ve detaylar kullanmadan, sadece kırmızı beyaz ipliklerden yapılırmış ve nazardan korunmak için insanlara ve hayvanlara takılırmış. Bazı bölgelerde bu bükülmüş kırmızı-beyaz sicime altın veya gümüş para bağlanırmış, bu da hastalıklardan korunmak için bir simge olarak kullanılırmış.

Otantik bir sanat niteliğinde olan halkın güzellik ve estetik duygusu daha geç dönemlerde martenitsalarda da kendini gösterir. Önceleri kırmızı-beyaz yünden yapılan martenitsalara, püskül, top, insan gibi değişik şekiller verilir. Martenitsaların gelmiş geçmiş tarihinde en önemli yere sahip olan şekiller ise; "Pijo ve Penda" adıyla bilinen kırmızı ve beyaz ipten yapılmış kuklalardır.

Martenitsalarda kullanılan beyaz renk uzun ömrü, kırmızı renk ise sağlık ve gücü temsil eder.

baba marta çestita baba marta martenitsa marteniçka marteniçka nedir
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barut;
Barut; "Kara kışa inat, bahar gelecek"
Güzel Sanata Hazırlık
Güzel Sanata Hazırlık