Reklam

Son dakika... Bakan Çavuşoğlu, Yunan mevkidaşı ile ortak açıklama yapıyor

Son Dakika Flaş Haberler - Son dakika haberine göre, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile ortak açıklamada bulunuyor.

Son dakika... Bakan Çavuşoğlu, Yunan mevkidaşı ile ortak açıklama yapıyor
Son dakika... Bakan Çavuşoğlu, Yunan mevkidaşı ile ortak açıklama yapıyor
Bu içerik 99 kez okundu.
Reklam

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun açıklaması şu şekilde;

Bugün gerçekleştirme konusunda anlayış ve esneklik için Niko'ya çok teşekkür ediyorum. Bu ziyaretin anlamı büyük. İstanbul'da 5 yıl aradan sonra gerçekleştirilen Atina'da 62. istişari hem de iki bakanlık arasında siyasi istişareler toplantılar gerçekleştirildi. Toplantıların pozitif atmosferde samimi şekilde gerçekleşmesinden memnuniyet duyuyorum. Yapıcı diyalog yoluyla sorunların çözüleceğini inanıyorum. Sorunlara 3. taraftan çözüm aramak doğru bir yaklaşım değildir. Provokatif söylemlerden uzak durulmalıdır. İkili ilişkilerimizi tüm boyutları ile ele aldık. Doğu Akdeniz'de biz Türkiye olarak her zaman hakça paylaşımdan yana olduk. 

İlişkilerimizin gelişmesi için beraber çalışmaya devam edeceğiz. Atılabilecek adımları bugün ele aldık. Uçak seferlerinin başlamasını önemli buluyoruz sınır kapılarının açılması ticaret ve turizm bakımından önemlidir.

Terörle mücadele konusunu da ele aldık. Özellikle FETÖ, PKK, PYD, DHKP-C gibi mücadelede daha etkin bir işbirliği görmek arzumuzdur. AB ile 18 Mart mutabakatımız vardı, bu mutabakatın güncellenmesi göç alanında Yunanistan ile işbirliği sağlayacaktır. 

Her iki ülke içindeki azınlıkların huzur içinde olması bizlerin yararınadır, olumlu yansımaları olacaktır. Yunanistan'daki kültürel mirasımızın korunmasına büyük önem veriyoruz. Bugün yaptığımız görüşmelerde çok sayıda eserin restorasyonun da adımlar atıldığın ve çalışmaların olduğunu söyledi. Bizde de Rum Ortodoks eserleri var restorasyon konusunda uzmanlarımız bir araya gelebilir iş birliği yapabiliriz. Biz diyaloğu sürdürmek istiyoruz. Önümüzdeki süreçte ilişkilerimizi geliştirmek için neler yapabileceğimiz görüştük. Bizim bundan sonraki ziyaretlerimizden sonra liderlerimizin de bir araya gelmesini istiyoruz.

çavuşoğlu haber haberler
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barut;
Barut; "Kara kışa inat, bahar gelecek"
Güzel Sanata Hazırlık
Güzel Sanata Hazırlık