Alacak Davalarında Temlik Kavramı Nedir?

Alacak Davalarında Temlik Kavramı Nedir?

Alacak Davalarında Temlik Kavramı Nedir?
Alacak Davalarında Temlik Kavramı Nedir? reklam
Bu içerik 654 kez okundu.
Reklam

 

Türk Borçlar kanununda temlik nedir? Sorusuna cevap olarak var olan alacak durumunda alacaklının değişmesi durumuna dair işlemlere temlik denir. Alacağın temliki konusu TBK 183 İLE 194. Maddeleri arasında temkin konusu yer almaktadır. Temlik kavramına dikkat çeken Avukat Aylin Göstericiler; Temlik işlemi borç ilişkisinden doğan bir alacağın borçluya danışmaya gerek olmaksızın başka bir kimseye devredilmesi şeklinde gerçekleştiğini ifade etmektedir. Ayrıca Avukat Aylin Göstericiler yapılan işlemin sözleşme devriyle karıştırılmaması gerektiğine de vurgu yapmaktadır.

Temlik işleminde borç ilişkisinden doğan haklar ve borçlar değil, söz konusu alacak başka bir kişiye devredilir. Önceki hukuki durum bozulmadığı için yenilik doğuran haklar ve borçtan kaçınma hakkı sözleşmenin taraflarına ait olarak kalmaya devam eder.

İptal, fesih, dönme hakkı gibi hükümsüzlük durumlarında üçüncü taraf değil bizzat sözleşmede ismi geçen kimseler davaya icazet etmek zorunda kalır. Elbette ki alacak verecek davalarında temkin kavramıyla sıklıkla karşılaşmak mümkün olmaktadır. Bu kapsamda tekmil kavramının hukuki niteliğinin nasıl olduğu da merak edilmektedir.

Temlikin Hukuki Niteliği

Temlikin hukuku niteliğine dikkat çeken Avukat Aylin Göstericiler; bu tür teknik kavramların, hukuk alanının temel dinamikleri arasında yer aldığını da ifade etmektedir. Alacağın temliki kanunda yer almasa dahi hukuki bir işlem olarak geçmektedir.

Hakkın iki kişi arasında devretmesini sağlar. Bu yönden bakıldığında borç sözleşmesi gibi görünebilir. Ama aslında bir tasarruf işlemidir. Sözleşmenin devrinden sonra mal üzerinde ki bütün kullanım hakları devralan kişiye geçer. Örneğin haciz gibi durumlarda alacaklının haciz üstünde müdahale şansı bulunmaz.

Yapılan temlik işlemi bir sebebe bağlı şekilde yapılmaktadır. Hukuki sebep sözleşme, vasiyet gibi bir işlem olabilir. Bağışlama gibi bir sebepte alacağın temliki işleminin konusu olabilmektedir. Ama genelde bir borcu ödemek amacıyla bu işleme başvurulmaktadır. Temlik işlemi devreden ile devralan arasındaki yapılmış olan özel bir sözleşme olarak da tanımlanır. Bu işlem sonucunda işlem üçüncü tarafa bir değer kazandırmış olur.

Temlikin Aşamaları

Yapılan işlem konusunda alacaklı borçluya haber vermek zorunda değildir. Yapılan işlem sırasında borçludan herhangi bir rıza alınmaz. Yapılan işlem için her iki tarafında fiil ehliyetine sahip olması ve bu işlemi yapmaya gönüllü olduklarını açıkça beyan etmeleri şarttır. Yapılan işlem yazıya dökülerek taraflara okutulur. Taraflar sözleşmeyi onayladıktan sonra her iki tarafta sözleşmeden sorumlu hale gelir. Bu aşamadan sonra doğan sonuçlar her iki tarafın üzerinde de etkili olmaya başlar.

Kaynak; https://aylingostericiler.av.tr/

Temlik işlemi ivazlı veya ivazsız şekilde yapılabilmektedir. Temlik nedir? Denildiğinde bir hakkın başka bir kimseye geçirilmesi olarak cevap verildiğinden alacağın temliki işlemi de özünde buna paralel şekilde işlemektedir. İşlem sırasında 191/1 maddesine göre borçlu ödeme gücünü beyan etmek zorunda kalabilir. Yapılan sözleşme şartları tarafların isteklerine göre değiştirilerek de uygulanabilmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında Avukat Aylin Göstericiler temlik kavramının detaylı hukuk kavramı olduğunun altını çizerek, bu tür davaların da hassas bir süreci içine aldığını ifade etmektedir.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SEBİNUR “ESKİ MAHALLE” ADLI ŞARKISIYLA SONBAHAR AYLARINA DAMGA VURACAK!
SEBİNUR “ESKİ MAHALLE” ADLI ŞARKISIYLA SONBAHAR AYLARINA DAMGA VURACAK!
Fatih Altunkaya dünya şampiyonu çıkardı
Fatih Altunkaya dünya şampiyonu çıkardı