Efsaneyi Kırmak: Yaşlanma Sürecini Tersine Çevirebilir misiniz?

Yaşlanmanın tersine çevrilmesiyle ilgili en son bilimsel gelişmeleri ve deneyleri ve insanların bu süreci neden anlaşılması zor olarak gördüklerini keşfedin.

Efsaneyi Kırmak: Yaşlanma Sürecini Tersine Çevirebilir misiniz?
Efsaneyi Kırmak: Yaşlanma Sürecini Tersine Çevirebilir misiniz? News Tanıtım
Bu içerik 251 kez okundu.


 

Yaşlanma Sürecini Tersine Çevirmek Mümkün mü?

Bilim süreci yavaşlatabilir ancak tersine çeviremez. Bununla birlikte, insanların asıl kastettiği şey onu yavaşlatmak olsa bile, "tersine çevirme" terimi birçok insanın kullandığı bir terimdir. Son zamanlarda yaşlanma sürecinin nasıl yavaşlatılacağına dair gelişmeler yaşanıyor ancak bu deneyler insanlarda değil, yalnızca hayvanlarda başarı gösterdi.

Bugün insanlığın bilimsel atılımlar açısından nerede durduğunu öğrenmek için bu güncellemelere ve gelişmelere bakacağız.

Yaşlanma Sürecini Tersine Çevirmek Neden Zahmet Ediyor?

Yüz yıldan fazla bir süre önce insanlar hastalıklar nedeniyle uzun süre yaşamıyordu. Bugün bu hastalıklara karşı elimizde pek çok aşı ve tedavi var ve yaşam beklentisi daha uzun.

Bugün insanlık çok daha kötü hastalıklarla uğraşsa da, yaşlanmayla mücadele konusunda daha iyi umutlar var. Günümüzde hastalıkların çoğu yaşlılıkla ilişkilidir. İşte bazı örnekler:

 • Alzheimer;

 • Demans;

 • Diyabet;

 • Kalp hastalıkları;

 • Kanser.

Yaşlanma sürecini tersine çevirebilseydik bu hastalıkların ortaya çıkma olasılığını da azaltırdık. Bu, kumar oynarken 7Slots casino online butonuna tıkladıktan hemen sonra doğru kararları vermeye benzer: doğru şeyleri seçerseniz kaybetme olasılığını azaltırsınız.

Yaş Gerçekten Tersine Döndürülebilir mi?

Bu soruyu cevaplayabilmek için öncelikle yaşlandıkça neler olduğunu anlamak gerekir. Hücrelerimiz her gün birçok kimyasal reaksiyondan geçer. Bazıları radikal olarak adlandırılan toksik metabolitleri serbest bırakırlar. Buna kimyasallara, UV ışınlarına ve genetik gibi birçok şeye maruz kalmayı da ekleyin.

Bütün bunlar gerçekleştiğinde hücreler ölür ve artık çoğalmazlar. Hal böyle olunca vücut yaşlanır, küçülür, kurur ve vücut artık yaşamı sürdüremez hale gelir.

Bazı bilimsel deneylerde uzmanlar bu süreci yavaşlatmanın mümkün olduğunu keşfettiler. Petri kaplarındaki insan hücrelerindeki yaşlanma sürecini yavaşlatabilirler. Bunu hayvanlarla da yapabilirler.

Örneğin, farklı yaşlardaki iki fare üzerinde yapılan bir deney, yaşlanma sürecini tersine çevirmenin mümkün olduğunu kanıtladı. İki farenin dolaşım sistemlerini birleştirdiler. Olan şuydu ki, yaşlı fare gençleşti ve genç olan daha hızlı yaşlanmaya başladı.

Bu nedenle bir teori, kanın yaşlanma sürecini tersine çevirmede anahtar bir faktör olduğu yönündedir. Bu keşif, zenginlerin kan nakli yaptığı, gençlerin kanını kullandıkları yönündeki bir abartılı reklama yol açtı.

Tüm bu deneyler umut verici, ancak henüz tek bir cevap yok. Bilim adamlarının emin olduğu bir şey varsa o da yaşlanmanın durdurulamayacağı, sadece yavaşlatılacağı konusunda hepsi hemfikirdir.

Yaşlanma Durdurulamaz

Bir araştırma yaşlanma hızını yavaşlatamayacağımızı doğruluyor. Akıl yürütme doğası gereği biyolojiktir. İnsanlar karmaşık organizmalardır ve yaşlanma sürecine karşı koymak için kan naklinden daha fazlası gerekir.

Bilim adamlarının keşfettiği şey, bugün insanların ölüm sürecini yavaşlatmak yerine, erken yaşta ölümle mücadele edebilmeleri nedeniyle daha uzun yaşamalarıydı. Buradaki mesaj, insanların daha iyi koşullar nedeniyle bugün daha uzun yaşadığıdır.

Bu çalışmaya 14 ülke ve birçok tür dahil edildi. Bilim insanları, insanlarla diğer primatlar arasındaki doğum ve ölüm oranlarını karşılaştırdı. Hepsinde yaşam düzeninin aynı olduğunu öğrendiler. Bu çalışmadan yaşlanma ve ölümün çevresel değil biyolojik olduğu sonucuna vardılar.

Is There a Way to Reverse Ageing Naturally? 

Yes, there are many ways by which one can reduce the effects of ageing. Below are some examples:

 • Reducing calorie intake;

 • Having a balanced and wholesome diet;

 • Not smoking;

 • Regular exercise;

 • Sleeping 8 hours a day;

 • Active social life;

 • No alcohol or only drink in moderation.

The keys to being young and healthy are within our fingertips. If humans do not consume and do things that harm the cells, the body can perform its biological duties faster and better. 

As such, what matters in the reversal of the ageing process is rather leaning towards decisions and choices than medicine. The cure for ageing might be promising to other animals, but there are certain steps that we can take today to start slowing it down. 

Science has a long way to go. There is hope where we could possibly reverse ageing, but this will take some time. As science goes forward to discovering new things, we can expect new medications that will help our cells to live longer. For now, taking care of our health is our immediate hope.

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Profesyonel Make Up Uzmanı Şeyma Karakut: Makyajın Büyülü Dokunuşu
Profesyonel Make Up Uzmanı Şeyma Karakut: Makyajın Büyülü Dokunuşu
YÖK'ten yurt dışı eğitim uyarısı
YÖK'ten yurt dışı eğitim uyarısı